Ana sayfa SAĞLIK Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ? Vücudun 12 İşareti

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir ? Vücudun 12 İşareti

Sağlığımız çok önemlidir. Daha önce hiç kalp krizi geçirmemiş birisi, kalp krizi belirtileri nelerdir, kalp krizi ne zaman başlar, kalp krizi belirtileri ne kadar sürer gibi soruların cevabını bilmeyecektir. Kadınlar ve erkeklerde kalp krizi farklılık gösterip göstermediği sorusunun net bir cevabı yoktur. Aşağıda paylaştığımız başlıklarda kalp krizinin genel kabul görmüş ve birçok hasta ortak olarak görülen işaretlerini sizlerle paylaşıyoruz.

Kalp semptomları her zaman açık olmayabilir, bu nedenle herhangi bir potansiyel kalp uyarı işaretini göz ardı etmeyin. Göz ardı edilmemesi gereken bazı uyarı işaretleri şunlardır: nefes darlığı, mide ekşimesi, kas ağrısı, ağrılı hıçkırık, boyun veya sırt ağrısı veya bu slayt gösterisinde tartışılan diğer semptomlar. 

Bilinen kalp hastalığı veya 65 yaş üstü kişiler, güçlü aile kalp hastalığı öyküsü, obezite, sigara içenler, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon veya diyabet gibi önemli risk faktörleri olan kişiler olası kardiyak semptomlara özellikle dikkat etmelidir.

kalp krizi uyarı belirtileri, işaretleri, kalp sıkışması

Kalp hastalığını gösterebilecek semptomlara dikkat etmek önemlidir. Onları görmezden gelmeyin veya gitmelerini bekleyin – test ve teşhis için doktorunuza danışın. Birçok insan mide ekşimesi veya kas ağrısı için kalp hastalığı semptomlarını karıştırır. 

Erkek olmak, 65 yaş üstü olmak üzere herhangi bir kalp hastalığı risk faktörünüz varsa, yüksek kolesterol veya yüksek tansiyonunuz varsa, obez, sigara içen, diyabetik veya ailenizde kalp hastalığı öyküsü varsa, herhangi bir potansiyele daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

1. Kaygı (Endişe)

Yaklaşan bir kalp krizinin bir belirtisi aşırı endişe olabilir. Panik atak geçiriyormuş gibi hissedebilir ve nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı ve baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Bu belirtilerle karşılaşırsanız derhal bir acil servise gidin.

2. Göğüs Rahatsızlığı

Göğüs ağrısı, kalp krizinin tipik bir belirtisidir. Bununla birlikte, kalp krizi geçiren kadınların sadece yarısında göğüs ağrısı olabilir. Ek olarak, göğüs ağrısı kalple ilgili olmayan diğer durumların bir sonucu olabilir.

Göğüs ağrısı kalp ile ilişkili olduğunda, genellikle göğüs kemiğinin altında, merkezin biraz solunda ortalanır. Göğüste aşırı baskı veya sadece rahatsız edici bir basınç, sıkma veya dolgunluk hissi gibi hissedebilir. Kadınlar küçük ağrılar ve hatta yanma hissi yaşayabilirler.

Herhangi bir göğüs ağrısı, nedeni teşhis etmeye yardımcı olacak doktorunuzun dikkatine sunulmalıdır.

3. Öksürük

Kalp yetmezliğinde, akciğerlerde sıvı birikerek kalıcı bir öksürüğe veya hırıltıya neden olabilir. Bazen öksürük kanlı balgam üretebilir. Nefes almayı zorlaştıran veya günlük yaşamınızı etkileyen kronik veya kötüleşen bir öksürük veya hırıltı varsa, doktorunuza danışın.

4. Baş dönmesi

Aritmiler olarak adlandırılan kalp krizi ve kalp ritmi anormallikleri baş dönmesine, baş dönmesine ve hatta bayılmaya neden olabilir. Birçok farklı durum bu tür semptomlara neden olabilir, bu nedenle kalp hastalığının baş dönmesine neden olup olmadığını öğrenmek için bir doktora görün.

5. Yorgunluk

Yorgunluk, birçok farklı tıbbi duruma atfedilebilen semptomlardan biridir. Bazen kadınlar özellikle kalp krizinden önce ve günler içinde olağandışı bir yorgunluk yaşarlar. Kalp yetmezliği insanların sürekli yorgun hissetmelerine neden olabilir. Çok yorgun olduğunuzda günlük fonksiyon iyonunuzu etkiler, bir doktora gitme zamanı gelmiştir.

6. Bulantı veya İştahsızlık

Kalp krizi sırasında bulantı, hazımsızlık, kusma veya karın şişliği oluşabilir. Bazen zayıf bir kalp veya tıkalı arterler nedeniyle zayıf dolaşım bu semptomlara neden olabilir. Bu kadınlarda yaygındır ve genellikle aktivite ile kötüleşir ve dinlenme ile düzelir. Bu modeli izleyen bulantı veya iştahsızlık yaşıyorsanız, doktorunuza danışın.

7. Vücudun Diğer Bölümlerinde Ağrı

Kalp krizi belirtileri nelerdir sorusunun diğer bir işareti de hissedilen ağrıdır. Kalp krizinde göğüs ağrısı yaygın olsa da, vücudun diğer bölgelerinde ağrı oluşabilir. Birçok insan göğüste başlayan ve omuzlara, kollara, sırt, boyun, çene veya karına yayılan ağrı olarak kalp krizi geçirir. 

Erkekler kalp krizi sırasında sol kollarında ağrı yaşayabilir; kadınlar kollarında veya omuz bıçakları arasında ağrı hissedebilirler. Ağrı gelip gidebilir ve hafif veya şiddetli olabilir. Buna benzer bir ağrı yaşarsanız, derhal bir acil servise gidin. Kalp krizi geçiriyor olabilirsiniz. Erkeklerde kalp krizi belirtileri ile bayanlardaki işaretler ortak olarak görülebilir.

8. Hızlı veya Düzensiz Kalp Atışı

Ara sıra “atlanan” kalp atışı endişe nedeni olmayabilir. Ancak hızlı veya düzensiz bir kalp atış hızınız varsa, bu kalp krizi, kalp yetmezliği veya aritmi belirtisi olabilir. Bu hızlı veya düzensiz nabıza zayıflık, baş dönmesi veya nefes darlığı da eşlik edebilir. Derhal tıbbi yardım alın – bazı aritmiler acil tıbbi müdahale olmadan inme, kalp yetmezliği veya ölüme yol açabilir.

Kalp krizi belirtilerinde hastalar genelde sol kolunda ağrı olduğunu ve uyuşma hissi olduğu söylemektedir.

9. Nefes Darlığı

Kalp krizi veya kalp yetmezliği sırasında, akciğerlere sıvı sızabilir ve nefes darlığına neden olabilir. İnsanlar istirahat ederken bile nefessiz hissedebilirler. Nefes darlığı, kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) gibi diğer durumlardan kaynaklanabilir, ancak kalp krizi veya kalp yetmezliğinin bir işareti olabilir.

10. Terleme

Sebepsizce ani bir ter içine girmek aslında kalp krizinin yaygın bir belirtisidir. Ateşiniz olmadığında ve kendinizi veya sıcak bir ortamda egzersiz yapmıyorsanız bolca terleme – özellikle baş dönmesi, nefes darlığı bulantısı veya göğüs ağrısı gibi diğer belirtilerle birlikte ( kalp krizi belirtileri nelerdir ) olabilir.

11. Şişme Hissi

Kalp zayıfladığında kanı daha az etkili bir şekilde pompalar ve bu, alt ekstremitelerin veya karnın şişmesine (ödem) neden olan sıvı tutulmasına yol açabilir. Kalp yetmezliği ayrıca ani kilo alımına ve iştah kaybına neden olabilir.

12. Zayıflık

Şiddetli ve açıklanamayan güçsüzlük, yaklaşmakta olan kalp krizinin bir işareti olabilir. Kalp, vücudun ihtiyaçlarını karşılayacak kadar kan pompalayamaz. Kan, kalp, akciğerler ve beyin gibi en kritik organlara ve kaslardan uzaklaşır.

Kalp krizi nasıldır, ilk olarak ne zaman başlar, sessiz kalp krizi nasıl olur, gibi sorularınıza cevap bulmaya çalıştık.

Bu yazıdaki gösterilen, tartışılan semptomlardan herhangi birini fark ederseniz, doktorunuza danışın veya hemen bir acil servise gidin. Kalp hastalığı için herhangi bir risk faktörünüz varsa, vücudunuza dikkat etmek ve herhangi bir semptomu bir doktor tarafından kontrol ettirmek özellikle önemlidir. Acil tıbbi yardım almak hayatınızı kurtarabilir! Sağlıklı günler geçirmeniz dileğiyle. Bir diğer yazımız olan yağ bezesi kanser belirleri neler olduğunu ve yağ bezesi hakkında detaylı bilgi almak içn göz atarbilirsiniz.