Ana sayfa SAĞLIK Yağ Bezesi Kanser Belirtileri Nelerdir? Aman Dikkat !!

Yağ Bezesi Kanser Belirtileri Nelerdir? Aman Dikkat !!

yağ bezesi
yağ bezesi

Vücudumuzun bazı bölgelerinde çıkan yağ bezesi kanser belirtileri olup olmadığı konusunda, merak edilen sorulara uzmanlar tarafından verilen cevapları paylaşarak kafanızdaki soru işaretlerini bu makale ile gidermeye çalışacağız.

Yağ Bezesi Nedir ? Vücut Neden Yağ Bezesi Yapar ?

Bir başka adı “lipom” olan yağ bezesi deri altında altındaki yağ dokusunun yavaşça büyümesiyle ortaya çıkar. Vücudun birçok bölgesinde çıkabilir ve her yaştan kişide görülmesi normaldir fakat çocuklar dışında ağırlıklı olarak görülebilir. Yağ bezeleri genellikle kanserli dokular olmamasına rağmen büyüme hızları çok önemlidir. Doktorlar Vücut neden yağ bezesi yapar sorusunu bu şekilde cevaplamışlardır ; yağ bezesi neden olur, nasıl oluşur tam olarak bilinmemekle birlikte fakat oluşmasını etkileyen, tetikleyen faktörler şunlar

1. Genetik yatkınlık
2. Cildin darbe alması
3. Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeyleri
4. Metobolik hastalıklar
4. Sağlıksız beslenme
5. İleri yaş (40 yaş ve üzeri)
6. İnsülin direnç seviyesi ve diyabet hastalığı
7. Karaciğer hastalıkları
7. Obezite (aşırı kilolu olmak)

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır ?

yağ bezesi nasıl anlaşılır
yağ bezesi nasıl anlaşılır

Doktorlar ağırlıklı olarak fiziksel muayene yaparak bezeli, şişkin bölgeye dokunarak teşhis edebilirler. Uzmanlar teşhis yaparken dokundukları bölge hastada yağ bezesi ağrı yapıyorsa, yağ bezesi acıyorsa yağ bezesi kanser belirtileri var mı diye daha detaylı muayene yapmak isteyebilir. Siz kendiniz kontrol edince yağ bezesi dokununca acır mı acaba diye, veyahut yağ bezesi acırsa, benim adıma risk içeriyor mu diye merak ediyor olmanız çok normal.

Bu tür durumlarda uzman bir doktora göstermeniz, doktor tarafından şişkin bölge kazınarak laboratuvara göndermek isteyebilir. Bu durum kanser riski ortadan kaldırmak için yapılır. MRI ve BT taramaları kullanılarak yapılan ek testler sadece biyopsi şüpheli bir lipomun aslında bir liposarkom olduğunu gösteriyorsa gereklidir.

Yağ Bezesi Hangi Bölüm Bakar

yağ bezesi hangi bölüm bakar

Hastaneye gitmeye karar verdikten sonra yağ bezesine hangi doktor bakar, hangi doktora gidilir, hangi bölüm ilgilenir diye düşünüyorsanız cevabı Genel Cerrahi bölümüdür.

Yağ Bezesi Nasıl Geçer ?

yağ bezesi nasıl geçer
yağ bezesi nasıl geçer

Lipomlar genellikle yağ bezesi kanser belirtileri değillerdir. Lipom belirtilerinde her durumda tedaviye gerek yoktur. Yağ bezesi kendiliğinden geçer mi , yağ bezesi evde nasıl geçer , yağ bezesi ağrısı nasıl geçer gibi sorularınızı duyuyor gibiyiz fakat uzmanlar bu konuda ne bir şey söylememekle beraber vücudun çıktığı yeri itibariyle rahatsız ediyorsa ağrı yapıyorsa ve hızla büyüyorsa doktora gidilmesi gerektiğini söylüyor.

Doktorlar yağ bezesi patlatılırsa ne olur diye soranlara bölgenin iltihaplanmasına, büyümesine ve şişmesine sebep olacağınızı söylüyorlar. Yağ bezesini sıkmak gibi eylemlerden kaçınmanızı söylüyorlar. Yağ bezesi vücuttan alınma işlemi temiz, steril ve hastane ortamında yapılması gereken bir operasyondur. Cerrahi işlem, şişkin bölgenin uyuşturularak, küçük bir kesik açılarak kitlenin kapsülüyle beraber çıkartılmasıdır.

Yağ Bezesi Kanser Belirtileri – Kanser Riski Var mı ?

Lipomların yüzde doksan dokuzu iyi huyludur ve kansere dönüşme ihtimalleri oldukça zayıftır. Özellikle göz içinde çıkan yağ bezesi ve göz kapağında çıkan yağ bezesi hoş görünmediği gibi hastaların konforlu yaşam sürmesini engeller. Sırtta çıkan yağ bezesi sağlık açısından pek fazla risk teşkil etmese de kişilerin sırt çantası takması, sırt üstü uzanması ve sırtına yaslanması sebebiyle acı ve rahatsızlık verebilir. Yüzde çıkan yağ bezesi, kulak arkasında yağ bezesi, kafada çıkan yağ bezesi, başta çıkan yağ bezesi, kulak memesinde yağ bezesi, kaburga üstünde yağ bezesi çıkması gibi vücudun çeşitli bölgelerinde görülebilir.

Sonuç olarak; vücudun birçok bölgesinde çıkma ihtimali olan bezelerin ağrılıklı olarak kanser olma ihtimali ve bunun somut bir belirti verme olasılığı düşüktür. Fakat bunlar bazen oldukça rahatsız edici ve can acıtıcı olabilirler. %1 ihtimali de sağlık açısından önemsenmeyecek bir oran değildir. Kitlenin kanser olabilme ihtimaline karşı gerekli önlem alınmalıdır. İçinizi rahat ettirmek açısından hastanenin genel cerrahi bölümünden randevu alarak doktorun muayene etmesini isteyebilirsiniz. Hekim gerekli gördüğü takdirde küçük bir parça patolojiye inceleme isteyebilir ve sonucunu sizlere bildirir. Gerekli görmezse sizi de rahatlatmak açısından steril ortamda şişkin bölgeyi alarak tedavinizi yapmış olur.