Ana sayfa SAĞLIK Yoğurt Yemek Meme Kanserini Önler Mi?

Yoğurt Yemek Meme Kanserini Önler Mi?

yoğurt-yemek-meme-kanserini-önler-mi

Lancaster Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yakın zamanda yoğurt yemenin meme kanseri riskini azaltıp azaltamayacağını araştırdı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde meme kanseri kadınlar arasında en yaygın kanserdir. Meme kanseri ölümleri 1999’dan beri giderek azalırken, 2016 yılında ölüm oranı 100.000 kadın başına 20 ölüm olmuştur. Bu 41.000’den fazla kadına eşitti.

Kanser riski yaşla birlikte artar ve araştırmacılar iltihabın olası bir katkıda bulunduğunu belirlediler. Gençlerde hücreler hızlı bir şekilde onarılır, ancak bu süreç yaşamın ikinci yarısında yavaşlar ve potansiyel olarak kanserli tümörlere yol açar. Potansiyel inflamasyon kaynağı, enflamasyonu tetikleyen toksinler oluşturabilen bakteri hücreleridir.

Lancaster Üniversitesi’nden araştırmacılar, bakteriyel inflamasyonun meme kanserine neden olabileceğini, ancak yoğurt tüketiminin meme kanseri riskini azaltabileceğini öne sürdüler . Sonuçları Medical Hipotez dergisinde yayınlandı .

Anne sütü steril değildir ve bebekler için yararlı olan çeşitli bakteriler içerir. Bakteriler, çocuğun gastrointestinal sisteminde simbiyotik bir mikrobiyal flora üreterek bebeğin bağışıklık sisteminin gelişmesine yardımcı olur. Emzirme anneye de faydalıdır ve emzirme annenin meme kanseri gelişme riskini azaltır. Bunun, kanserin gelişmesine karşı koruyan laktoz fermente eden bakterilere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Araştırmacılar, süt alımı ve meme kanseri arasında bir bağlantı olduğunu gösteren iki meta-analizi inceledi. Her iki meta-analizde süt, yoğurt ve peynir gibi daha fazla süt ürünü tüketildiğinde, meme kanseri gelişme riski azalır .

Bir basın bülteninde, çalışma yazarı Dr. Rachael Rigby, “Meme kanallarının kaplamasını yenilemek için bölünen kök hücreler mikrofloradan etkilenir ve mikrofloranın bazı bileşenleri gibi diğer organlarda gösterilmiştir. kolon ve mide, kanser gelişme riskini arttırmak için. Bu nedenle, memede benzer bir senaryonun meydana gelmesi muhtemeldir, bu sayede yerleşik mikroflora kök hücre bölünmesi ve kanser riskini etkiler. ”

Araştırmacılar henüz hipotezlerini tam olarak kanıtlamadılar. Ancak, “Basit, ucuz bir potansiyel önleyici çözüm var; bu da kadınların günlük olarak doğal yoğurt tüketmesi. ”

Çalışma, yoğurt yemenin bir kadının meme kanseri gelişme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.