Ana sayfa SAĞLIK Vegan Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 4 Şey

Vegan Olmadan Önce Bilmeniz Gereken 4 Şey

vegan-olmadan-önce

Vegan diyeti çevresel, etik ve sağlıkla ilgili nedenlerden dolayı popüler hale geldi, vegan olmadan önce bilmeniz gereken dört şey.

Vegan, meyve, sebze, fındık, tohum ve tahıllardan oluşan bir diyet olarak tanımlanır . Vegan diyeti et, balık, süt ürünleri ve yumurtaları içermez. Başka bir deyişle, veganlar hayvansal ürünler yememektedir. Benzer şekilde, vejetaryen diyet eti hariç tutar, ancak süt, yumurta ve bazen balık içerir. Onun yazılarında, Vegan Diyetler Sağlık Etkileri , Winston J. Craig vegan beslenmenin sağlıkla ilgili bakış sağlar.

Vegan diyeti kardiyovasküler hastalık riskini azaltabilir

Vegan diyet, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Bunun nedeni, veganların vejetaryenlerden daha az ağırlık taşıma, daha düşük BMI, daha az kan lipitleri ve daha düşük kan basıncı ve toplam LDL kolesterolü olma eğilimindedir. Daha fazla meyve ve sebze yemek antioksidanları, lifi, folik asidi ve fitokimyasal alımını arttırır. Bu besinlerin alınması kan kolesterolünü düşürebilir ve inme ve kalp hastalığı olasılığını azaltabilir.

Vegan diyeti kanser riskini etkileyebilir

Vegan diyet kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Obezite, kanserin gelişimine büyük katkıda bulunur. Veganlar daha az ağırlık taşıyacağından, kanser gelişme şansı azalır. Ayrıca, meyve ve sebze ve baklagiller gibi gıdalar farklı kanserlere karşı koruyabilen besinler içerir. Fitokimyasallar antioksidan ve anti-proliferatiftir; bu faktörler kanser hücresi büyüme şansını azaltmaya yardımcı olur.

Öte yandan, veganlar D vitamini eksiklikleri yaşayabilir. Düşük D vitamini seviyeleri kanser riskini artırabilir. Et, süt ürünleri ve yumurta tüketicileri hem prostat, kolorektal hem de pankreas kanseri geliştirme riski altındadır. Vegan diyetinin azalmış kanser riski ile nasıl ilişkili olduğunu tam olarak anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Vegan diyeti kemik mineral yoğunluğunu etkileyebilir

Vegan diyetiyle ilgili bir endişe, kemik mineral yoğunluğunun azalmasıdır. Önceki çalışmalar kalça ve omurga kırıkları, hatta yaşlı veganlarda kemik kaybı olduğunu göstermiştir. Bu, protein ve kalsiyum oranı düşük olan vegan diyetinden. Kemiklerle ilişkili diğer besinler magnezyum, potasyum, D vitamini ve K vitaminidir. Bununla birlikte, uygun besinleri (meyve ve sebzeler) yiyerek veganların bu besinleri alacağı belirtilmektedir. Makale, uygun bir pH dengesinin kemikleri sağlıklı tutacağını belirtiyor. Vücutta asitlik oluşturan yiyecekler yemek, idrarda kalsiyum atılımına, kalsiyum seviyelerinin düşmesine ve kemik sağlığının etkilenmesine neden olacaktır. Alkali gıdalarda (meyve ve sebzeler, yapraklı yeşillikler, tofu, tahin ve portakal ve elma suları) yüksek bir vegan diyeti yemek, vücuda çok miktarda potasyum, magnezyum ve K vitamini sunarak sağlıklı kalsiyum seviyeleri ve sağlıklı kemikler sağlar. Ayrıca, veganlar genellikle protein alımı için tofu ve diğer soya ürünlerini yerler. Soya sadece protein için değil, aynı zamanda kemik sağlığı için de mükemmeldir.

Veganlar için olası beslenme endişeleri

Bazı endişeler arasında yeterli miktarda n-3 Çoklu doymamış yağ (uzun zincirli n-3 yağ asitleri), D vitamini, B-12 vitamini ve çinko bulunmamalıdır.

n-3 Çoklu doymamış yağ

Veganlar, EPA ve DHA almalarını sağlayacak vegan alg yağ asidi takviyeleri alabilirler. Vegans ayrıca bu besin maddelerini ALA açısından zengin gıdalar ve DHA gıdaları yemekten alabilir. Bu gıdalar arasında keten tohumu, kenevir tohumu, soya ürünleri ve ceviz bulunur.

D Vitamini

Vegans, D vitamini takviyesi alabilir, D vitamini yönünden zengin yiyecekler yiyebilir ve güneş parlarken açık havada makul miktarda zaman harcayabilir. D vitamini içeren yiyecekler arasında kahvaltılık tahıllar, pirinç sütü, soya sütü ve portakal suyu bulunur.

B12 vitamini

Vegans, kahvaltılık tahıllar, pirinç sütü, soya sütü veya B-12 içeren besleyici maya gibi yiyecekleri yiyebilir. B-12 takviyeleri de mevcuttur.

Çinko

Vegans, baklagiller, soya ürünleri ve çinko için tam tahıllar yiyebilir.

Uygun gıdalar yenilmezse, vegan diyeti B-12, kalsiyum, kolesterol ve doymuş yağ, omega-3 yağ asitleri, D vitamini ve çinko bakımından düşük olabilir. Vegan diyet, diyet lifi, folik asit, demir, magnezyum, fitokimyasallar, C vitamini ve E vitamini bakımından yüksek olabilir. Bol miktarda meyve ve sebze yemek, kronik hastalıklara bağlı gıdaların alımını azaltmaya yardımcı olur.

Vegan diyetin sağlık üzerindeki etkilerini ve kalp hastalığı, kanser ve diğer kronik hastalıkların riskini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.