Ana sayfa TEKNOLOJİ Turksat 4a Kurulumu Nasıl Yapılır ?

Turksat 4a Kurulumu Nasıl Yapılır ?

turksat-4a-kurulum

Türksat uydusunun yenilenmesinden sonra tüm vatandaşlar turksat 4a kurulumu nasıl yapılacağını araştırmaya başladı. 2019 yılını tamamlayıp 2020 yılına girdiğimiz bu dönemde türksat uydu kurulum işlemi ve turksat 4a frekans ayarlarının nasıl yapılacağını resimli olarak anlatacağız.

Bu bu yazının içerisinde turksat 4a uydu kurulumunu 2020 yılında resimli olarak nasıl yapılacağını, vestel ve diğer marka televizyonlarda ayarların nasıl olacağını, ayrıca digiturk, tivibu, smart gibi platformlarda kurulumun işlemlerinin nasıl yapılmasını gerektiğini resimli olarak anlatmaya çalışacağız. İşte başlıyoruz.

Her şeyden önce, Türksat Kanal Güncelleme Sistemi (TKGS) ile uyumlu uydu alıcıları yeni frekansları otomatik olarak güncelleyecektir, bu uydularda herhangi bir ayar yapmanız gerekmez. Kullandığım Goldmaster RANGER için aşağıdaki Frekansları girdiğimde, uydu Turksat 4A için ayarlanmış, aynı frekansları kendi uydunuzda yapabilirsiniz. Kumaşınızın MENU bölümüne girdikten sonra, Yukarı-Aşağı ok tuşlarını kullanarak menülerde gezinebilirsiniz.

Turksat 4a Kurulum Aşamaları

1) İlk olarak, ilk menüden tüm kanal listesini silin, eğer yapmazsanız, kanal karışık olacaktır.

turksat-4a-kurulum-nasil-yapilir-1

2) Ardından menülere Uydu Listesi girerek Türksat 2A / 3A‘nın seçili olduğundan emin olun.

turksat-4a-kurulum-nasil-yapilir-2

3) Kanal Arama bölümüne gidin ve TP Arama‘yı seçin.

turksat-4a-kurulum-nasil-yapilir-3

4) TP Arama’yı seçtikten sonra, Turksat 4A bilgilerini görüntülenen listeye ekleyeceğiz. Altta görüldüğü gibi ADD menüsünü açmak için uzaktan kumandadaki YEŞİL düğmeye basın, ardından uzaktan kumandadaki sayıları kullanarak aşağıdaki değerleri girin. Her iki frekansı girdikten sonra, kanal aramayı başlatmak için uzaktan kumandadaki MAVİ düğmeye basın.

turksat-4a-kurulum-nasil-yapilir-4

Turksat 4A Uydu Kanal Frekans Bilgileri

  • Frekans: 11844
  • Polarizasyon: Dikey V
  • Sembol Oranı: 2222
  • FEC 3/4
  • Şebeke Arama: Açık
  • Frekans: 11747
  • Polarizasyon: Yatay H
  • Sembol Oranı: 27500
  • FEC FEC 5/6
  • Şebeke Arama: Açık

NOT: Lütfen LNB ayarlarıyla oynamayın, oynadıysanız veya sizden önce başka menülere girip karıştığında Fabrika Ayarlarına Dön seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayarlarda Şifrelenmemiş seçeneğini seçmeyi unutmayın, aksi takdirde binlerce kanal bulunur, ancak yaklaşık 400 kanal açılır.

Bu arada, bu uyduyu tavsiye ediyorum çünkü az yer kaplıyor, USB’den güncellenebilir ve Goldmaster teknik desteğinden memnunum. Goldmaster web sitesindeki diğer uydu özelliklerine göz atabilirsiniz.

Türksat 4a Nasıl Ayarlanır?

Türksat Güncelleme sisteminin avantajı, TV frekans bilgisini bilmenize ve her TV kanalının frekans bilgisini uydu alıcınıza tek tek girmenize gerek olmamasıdır.

Türksat 4a Kanal Yüklemesi Nasıl Yapılır ?

Turksat 4a kurulumu nasıl yapılacağını anlattıktan sonra uydu alıcısına otomatik arama frekansını açıp Ağ Araması’nı seçerek, geçerli kanal listesini uydu alıcısına yüklemek için kanal aramasının (Manuel Arama) yapılması yeterlidir. Ancak, herhangi bir olumsuzluk olması durumunda, kanalları manuel olarak ekleyebilmeniz için aşağıdaki Türksat 4a kanal listesinin tamamını listeledik.

Zyxel modem kurulumu nasıl yapılacağını anlattığımız makale dikkatinizi çekebilir.