Ana sayfa YAŞAM Topkapı Sarayı Hakkında Bilgi

Topkapı Sarayı Hakkında Bilgi

Topkapı Sarayı hakkında bilgi vermeye İstanbul’dan başlamamız gerekiyor. İstanbul’da ziyaret edilebilecek en büyük ve en popüler yerlerden biridir. Bu tarafından 1466 ve 1478 arasında inşa edilmiş Sultan Mehmet II hakim, küçük bir yarımada bir tepe üzerinde Haliç’e kuzeye, Marmara Denizi güney ve Boğaz harika ile, doğu kuzeye boğaz Asya yakası manzaraları da. Saray, 15. ve 19. yüzyıllar arasında Osmanlı Devleti’nin siyasi merkeziydi ve Dolmabahçe Sarayı’nı deniz kenarına inşa ettiler.

Topkapı Sarayının Tarihi 1.Bölüm

1453’de Konstantinopolis’in fethinden sonra , Mehmet II . Sarayını bugünkü yerinde eski Bizans kalıntıları üzerine inşa etmesini emretti, bu arada inşaatı sırasında bugün İstanbul Üniversitesi’nin bulunduğu Bayezit’te daha küçük bir sarayda biraz zaman geçirdi. kare. Bir kez Topkapı sarayına taşındıklarında, eskisine “Eski Saray”, Topkapı “Yeni Saray” adı verildi. Ancak yerel halk içinde “Topkapı” olarak adlandırılan Türk dolayı büyük topların yardımıyla “Cannons Kapısı” onun kapıları, Conquest sırasında kullanılanlara tekabül etmekteydi dışında sergiledi.

Başlangıçta başlangıçta Saray halkının 700-800 civarında sakini vardı, ancak yüzyıllar boyunca normal günlerde 5.000, festivaller sırasında yaklaşık 10.000’e çıktı. Bunların arasında Yeniçeriler ,kısaca sarayın ilk avlusunda bulunan nüfusun en büyük bölümünü oluşturuyorlardı.

Saray, şehir içinde bir şehir olan dünyanın en büyük sarayı oldu. Etrafındaki duvarlar yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaydı. Kuruluş yıllarında yaklaşık 700.000 m2 alana sahip olan saray, şu anda gerekçesiyle inşa inşaatları nedeniyle sadece 80.000 m2 alana sahiptir.

Topkapı’daki kısaca 400 yüz yıllık saltanat boyunca, her sultan , zevkine veya zamanın ihtiyacına bağlı olarak saraya farklı bir bölüm veya salon ekledi. Bu nedenle, saray, farklı kapılarla korunan bir dizi avlu etrafında ortalanmış bir bina labirenti tarafından oluşturulmuştur. Onun mimarisi karakterinde ağırlıklı Ortadoğu olduğunu.

İlk inşaat 1472’de bitmiş çinili bir kiosk olan Cinili Mansion ve Sultanahmet Meydanı ve Ayasofya’nın karşısındaki ana kapı (Arapça Bab-i Humayun veya İmparatorluk Kapısı) idi.Kilise ve ikinci kapıda Saray surları (Bab-us Selam veya Selamlama Kapısı) 1478’de tamamlandı. Üçüncü bir kapı, Bab-us Saade veya Felicity Kapısı, sarayın çekirdeğini ve en önemli kısımlarını örneğin Hazine gibi diğer bölümler.

Topkapı Sarayının Tarihi 2.Bölüm

topkapı sarayı önden çekilmiş fotograf
topkapı sarayı önden çekilmiş fotograf

İlk başta, Harem Eski Sarayı’nda kaldı ve sadece bir asır sonra tarafından bugünkü konumuna taşındı sultan uzun yıllar boyunca çok sayıda binanın eklenmesiyle tekrar Murad III. Harem anlamıyla Arapça’da “yasak” anlam, eşleri, cariyelerinden ve çocuklara ait sarayda dairelerin karmaşık oldu sultan siyah eunuchs tarafından korunan,.

Bir noktada, nüfusu 474 bayan rekor seviyeye ulaştı . İçinde Harem annesi adanmış odalar vardı sultan , karıları sultan , onun cariyeler, Türk hamamları , sünnettoplam 400 odadan oluşan odanın , baş hamamın daireleri ve sultanın daireleri bulunmaktadır. Günümüzde Harem , saray kompleksi içinde ayrı bir müzedir ve günün belli saatlerinde eskort turları düzenlenmektedir.

Saray, 1924 yılında Atatürk’ün emri ile halka açıldı . Topkapı Sarayı’nda bugün gezilebilecek çok sayıda bölüm var, bunlar sergi salonları ve mobilya içermiyor. Sergi salonlarından bazıları restorasyon için kapalıdır, ancak yine de sarayı ziyaret etmek ilgilenen bir kişi için yarım gün alacaktır. Sergi salonlarının bazılarında, Hazine, Sultanların kostümleri ve Holly Kalıntıları gibi fotoğraf çekmenize izin verilmediğini lütfen unutmayın .

İlk kapıyı, İmparatorluk Kapısını geçtiğinizde, “Alayların Avlusu” olarak adlandırılan ilk avluda olacaksınız. Bu kapıdan herkes geçebilir, ancak yalnızca padişah at üstünde olur, diğerleri ise yaya olur.

Burada güzel bir park, Bizans dönemine ait bazı kalıntılar ve sütunlar, günümüzde bazı konserler ve sanat sergileri için kullanılan 6. yüzyıldan kalma bir Aya İrini Kilisesi , İmparatorluk Nane ve Arkeoloji müzesi sizi ağırlıyor. İkinci kapıya geçmeden önce, bilet botları, bir değişim ofisi ve sağda küçük bir hediyelik eşya dükkanı var.

Topkapı Sarayının İçi 1.Bölüm

Topkapı Sarayı hakkında bilgi vermeye ikinci kapısı ile devam ediyoruz. İkinci geçidin iki koruma kulesi vardır ve “Selamlama Kapısı” olarak adlandırılır, çünkü herkes geçmeden önce sultanı selamlamak zorunda kalır .

Bu kapıdan sadece sarayda çalışan sultan ve insanlar geçebilirdi, halkın erişimi için değildi. Bugün bu kapıdan geçerek güvenlik kontrolü ve bilet kontrolü yapılacak ve sarayın ikinci avlusuna (Divan avlusu) erişeceksiniz. Sarayın sağında iki küçük ölçekli model ve Osmanlı Devletinin kuruluşunu ve genişlemesini gösteren büyük bir harita var .

Avlunun sağında, hazırlama 800-1000 civarında aşçılar arasında vardı saray mutfakları vardır yiyecekbunun için sarayda yaşayan 10.000 kişi. Bugün mutfakların ayrı bölümlerinde Çin ve bazı Japon porselen koleksiyonu ve gümüş eşyalardan oluşan güzel bir koleksiyon var.

Avluda, solda, vizler ve büyük vizierin günlük meseleler hakkında konuşmak veya yabancı ziyaretçi almak için toplandıkları Divan veya Konsey Odası var . Bugün o zamanki silahların sergilendiği komşu Divan’ın hazinesi vardı ve yukarıdaki Adalet Kulesi limanın gözetimi için kullanıldı. Harem giriş sadece Divan odasının arkasında bu avlu içerisindedir.

Topkapı Sarayının İçi 2.Bölüm

Topkapı Sarayı, üçüncü avlu – büyütmek için tıklayınÜçüncü kapıya “Şerefiye Kapısı” denir çünkü padişah ve mahkeme burada önemli olayları kutlamış, tahtına oturmuş; zaman sultan mutlu herkes mutluydu.

Bu kapı beyaz hadımlar tarafından korundu ve sultanın izni olmadan kimse geçemedi . Üçüncü avluya (Enderun avlusu) girdiğinizde, ilk bina padişahın taşlarını ya da yabancı büyükelçilerini aldığı İzleyici Salonu’dur . Oda güzel mobilyalarla dekore edilmiştir. Bu odanın arkasında bir de kütüphane var. Avlunun sağında bir sultan koleksiyonu var’kostümleri ve Hazine, belki de müzenin en popüler bölümlerinden biri.

En ilginç eşyaların arasında 86 ayar Kaşık Maker’in ( Türkçe Kasikci ) Pırlanta, Topkapı Hançeri, dev zümrütler, birkaç taht, saf altından yapılmış büyük mum çubukları ve Vaftizci Aziz John’un kalıntıları sayılabilir .

Üçüncü avlunun solunda, dini önemli öğeler, manto, ayak izi, bir diş ve saç gibi gösterilir Holly Emanetler bölümü vardır. Hz.Muhammed , ilk kılıç halifeler gelen Siyah Stone, konteyner Ka ‘ba , vb. Bu salonun yanında, sultanların tabloları , minyatürleri, eski saatleri vb. Olan birkaç oda daha var .

Üçüncü avludan sonra, sarayın dördüncü ve son avlusuna, padişahın özel bahçesine ( Arapça’da Sofa-i Humayun), gül ve lale yediği, kiosklarının çok güzel bir manzarasına sahip olduğu birkaç geçit var . şehir çayını veya kahvesini içerken .

Haliç’e bakan avlunun solundaki Bağdat Köşkü, Revan Köşkü ve Kanepe Köşkü , hepsi 17. yüzyılda inşa edilmiş ve ahşap üzerine sedef kakma işlemeli ince çini ve sedef ile dekore edilmiş , Sultan’ın oğulları için sünnet odası Mecidiye Marmara Denizi’ne bakan avlunun sağındaki köşk ve19. yüzyıl ortalarında inşa edilen Boğaz ve küçük cami , bu son avlunun ilginç unsurlarından. Mecidiye büfesinin hemen altında bir self-servis kafeterya ve bir restoran var.

Topkapı Sarayı Giriş Ücreti

Topkapı Kasıkçı elması Topkapı Sarayı hakkında bilgi olarak da giriş ücretinden bahsedebiliriz. Eski Şehir bölgesindeki Eminönü yakınlarındaki Sultanahmet semtinde olup salı günleri hariç her gün 09:00 – 17:00 saatleri arasında açıktır. Yaz döneminde daha uzun çalışma saatleri vardır (genellikle 19: 00’a kadar) ve yüksek turist talebine bağlı olarak haftanın 7 günü açık olabilir. Müze, dini bayramların ilk günü sabah ziyaretçiye kapalıdır. Şu anda saraya giriş yetişkinler için 72 TL , Harem’e 42 TL .

Telefon: +90 212 5120480

Faks: +90 212 5285991

Lütfen giriş ücretlerinin, müzelerin kapanma zamanlarının veya günlerinin önceden haber vermeksizin değiştirilebileceğini veya bu müze veya bölümlerin restorasyon için kapatılabileceğini unutmayın. Kapanış günlerinde veya açılış saatlerinde emin olmak için doğrudan o müzeyi arayabilir ( Türkiye için ülke kodu +90) veya kontrol etmek için benimle iletişime geçebilirsiniz . Müzelerin çoğu yaz aylarında daha uzun açılış saatlerine sahiptir.

Topkapı Sarayı’nın yüksek çözünürlüklü fotoğraf galerisi için tıklayınız . Ayrıca Sarayın Google Haritasını da bu bağlantıdan kontrol edebilirsiniz .

Yakında İstanbul’da görüşmek dileğiyle.