Ana sayfa NASIL YAPILIR ? Soy Ağacı Çizimi Nasıl Yapılır? 10 Adet Çizim Örnekleri

Soy Ağacı Çizimi Nasıl Yapılır? 10 Adet Çizim Örnekleri

soy-agaci-cizimi-3

Soy ağacı, kişinin soyunu görsel olarak belgelemenin en yaygın şeklidir.  Soy ağacı çizimi nasıl yapılır, diyenler için aşağıda birbirinden güzel basit ve kolay şablonlar nasıl yapılacağını anlatmaya çalıştık.

Soy Ağacı Nedir?

Çoğu aile ağacı çizelgesi her bir birey için bir kutu içerir ve her kutu ilişkiyi göstermek için diğerlerine bağlanır. Bir bireyin adına ek olarak, her bir kutu, soy ağacı diyagramının istenen karmaşıklığına bağlı olarak tarihler, doğum yeri ve diğer bilgileri içerebilir.

Tipik olarak, bir nesil tek bir seviyede organize edilir, böylece hangi ataların hangi nesilden önce geldiğini görmek kolaydır, çünkü bunlar ağaçta fiziksel olarak üstlerinde bulunurlar.İlkokul, anaokulu, ortaokul sınıflarında öğrecilere soyağacı ödevleri verilebiliyor.

İki kutu arasındaki yatay çizgi bir evliliği gösterir. Bir çiftten daha düşük bir kutuya kadar olan bir parantez, o evlilikten gelen çocukları gösterir. Çoğu aile ağacı dikey olarak büyümesine rağmen, bazen yanlara doğru çekilir.

Soy Ağacı Nasıl Yapılır

Bir soy ağacı çizmenin en kolay yolu bir soy ağacı şablonu ile başlamaktır. SmartDraw‘ın aile ağacı şablonu, sizi sayfada zaten bulunan temel bir aile yapısı ile başlatır. Bunu geliştirmek için kullanabilirsiniz. 

Torunları, ataları, eşleri ve kardeşleri eklemek için kullanımı kolay düğmeler vardır. Hangi nesle başlamak istediğinize karar vermek isteyeceksiniz. Soy ağacı yapımı görselleri aşağıda 10 adet örnek şablon verilmiştir.

Kendinizle başlayıp geriye doğru inşa edebilir veya büyük büyükanne ve büyükbabalar gibi daha eski bir nesle başlayabilir ve aşağı doğru inşa edebilirsiniz. Soy ağacı çizimi türkçe olarak nasıl yapılır burada belirtiyoruz, aşağıdaki kaynakta ise soy ağacı çizimi ingilizce olarak nasıl yapıldığı anlatılmıştır.

 • Kaç nesil göstermek istediğinize karar verin.
 • Kendinizden geriye veya en eski nesilden aşağıya doğru çizmeye başlayın.
 • Ailenizdeki her bir birey, ilişkilerini gösteren çizgilerle başkalarına bağlı bir kutu ile temsil edilecektir.
 • Soldaki ilgili SmartPanel düğmelerini tıklayarak torunları, ataları, eşleri ve kardeşleri ekleyin. SmartDraw eklenen veya taşınan kutuları otomatik olarak bağlar.
 • Adlara ek olarak, doğum tarihlerinin yanı sıra resimler veya ağacınızı geliştirecek herhangi bir şey de ekleyebilirsiniz.
 • Diyagramınızın anlaşılmasını kolaylaştırmak için her katmanın tek bir nesli temsil etmesi gerekir.

HADİ BAŞALAYALIM

Soy Ağacı Çizimi Nasıl Yapılır?

1. Soy ağacınızı bir aile ağacında haritalamak,

soy-agaci-cizimi-8

Çocukların miraslarını anlamalarına ve asla tanışma şansı bulamayabilecekleri büyük dedeler ve diğer aile üyeleri hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olmanın harika bir yoludur. 

Yetişkinler için, vefat eden insanları anmak ve aile geçmişinin güzel bir temsilini yaratmak için bir şans olabilir. Soy ağacı çizimi örnekleri türkçe olarak anlatımına başladık. Bir soy ağacının nasıl üretileceği hakkında bilgi için okumaya devam edin.

2. Şecere hakkında daha fazla bilgi edinin. 

soy-agaci-cizimi-9

Bazı insanlar aile geçmişlerine yakından aşinadır ve diğerleri büyükanne ve büyükbabaları, büyük büyükanne ve büyükbabaları, kuzenleri vb. Hakkında fazla bir şey bilmezler. Bir soy ağacı yapmadan önce, aşağıdaki yollarla araştırma yaparak ihtiyacınız olan tüm bilgileri edinin:

 • Aile üyelerinden bilgi isteyin. Bir okul projesi için bir soy ağacı yapıyorsanız, anneniz ve babanız size aileniz hakkında bilmeniz gereken her şeyi söyleyebilir. Kapsamlı aile tarihi projeleri için bir şecere veritabanına bakmayı düşünün. Familysearch.org gibi sitelerde , bilmediğiniz uzun süredir kayıp yakınlarınız hakkında bilgiler bulunur.
 • Dikkatli olun. Birisi yanlışlıkla dışarıda bırakıldığında bir soy ağacı o kadar kullanışlı değildir. Bilgilerinizin doğru olduğundan emin olmak için birden fazla kaynakla kontrol etmek isteyebilirsiniz.

3. Kağıt ve çizim malzemesi seçin. 

soy-agaci-cizimi-örnek-şablon

Aile ağacınızı araştırmak ve çizmek için zaman ayırdığınızdan, bilginin iyi sunulması için güzel çizim malzemeleri seçin.

 • Sanat malzemeleri mağazaları tek tek büyük kağıt satmaktadır. Suluboya kağıdı gibi sağlam ve çekici olanı seçin.
 • Daha uygun bir seçenek bir posterboard parçası olabilir. Bu tür kağıtlar ayrı ayrı sayfalar tarafından da satılır ve çeşitli renklerde gelir. Eczanelerde bulabilirsiniz.
 • Soy ağacını kalemle çizmeyi ve güzel bir tükenmez kalem veya işaretleyici ile izlemeyi planlayın.

4. Ağacınızın hangi şekli alacağına karar verin. 

soy-agaci-cizimi-7

Bazı aile ağaçları, ailenin her “dalı” için bir dalı olan gerçek ağaçlar şeklinde çizilir. 

Diğerleri daha çok aile diyagramları gibidir; son etki ağaç gibidir, ancak soyadı aslında bir ağaç çiziminin üzerine yerleştirilmez. Sınıfta size atanan stili kullanın veya tercih ettiğiniz stili seçin.

5. Ağacı hafif kurşun kalemle çizin

soy-agaci-cizimi-6

Neye benzeyeceğini hayal edin ve her adı yazmak ve gerekli bağlantıları çizmek için ne kadar alana ihtiyacınız olduğunu planlayın.

Soy ağacı şeması örneklerinin kalemle çalışmak, odanız bittiğinde bir dalda baştan başlamanıza izin verir.

6. İsmini yaz

soy-agaci-cizimi-5

Bu senin soy ağacın olduğundan, her şey seninle başlar. Adınızı sayfadaki diğer tüm adlar için bolca alanla çevrili bir noktaya yazın.

 • Adınızı yazdığınız yer ağacın başlangıcıdır. Sayfanın altına yazarsanız, dallar yukarı doğru çıkıntı yapar. Bunu sayfanın üst kısmına yazabilir ve geri kalanı aşağı akabilir veya sayfanın bir tarafına yazabilir ve ağacın diğer yönde çiçek açmasını sağlayabilirsiniz.
 • Gerçek bir ağaç şekli ile gitmeye karar verirseniz, devam edin ve ağacın dış çizgisini açık kurşun kalemle çizin ve adınızı istediğiniz yere konumlandırın.

7. Ebeveynlerinizi ve kardeşlerinizi ekleyin

soy-agaci-cizimi-4

Ağacınızın hangi yönde akmasını istediğinize bağlı olarak, ebeveynlerinizin adlarını doğrudan adınızın üstüne veya altına yerleştirin. Kardeşlerinizin isimlerini kendinizinkilerle yazın, böylece ebeveynlerinizin isimlerinden uzanırlar.

 • Siz ve kardeşlerinizin eşleri veya çocukları varsa, bunları da yazın. Eşlerin isimleri doğrudan eşlerinin yanına yazılır ve çocuk isimleri ebeveynlerinin adlarının altına yazılır. İsterseniz ebeveynleri çocuklarına bağlayan çizgiler çizebilirsiniz.
 • Ağacı ailenize uyacak şekilde uyarlayın. Bir ebeveyniniz veya ikiden fazla ebeveyniniz varsa, onları da doldurun. Adım ebeveynlerinizi, üvey kardeşlerinizi ve ailenizin bir parçası olan herkesi içerecek şekilde çizim ile yaratıcı olabilirsiniz. Bir soy ağacının en önemli yanı herkesin dahil edilmesini sağlamaktır.
 • Ağacınızı iyi organize etmek için, kardeşleri listelediğiniz sıraya göre düzenli bir desen kullanın. Örneğin, soldaki en büyük kardeşle başlayın ve ardından gelen tüm kardeşleri sağa koyun veya tersini yapın. Her iki durumda da, ağaç boyunca tutarlı olmasını sağlayın.

8. Teyze ve amcalarına, kuzenlerine ve büyükanne ve büyükbabana yaz

soy-agaci-cizimi-3

Burası ağacın dallara ayrılmaya başladığı yerdir. Babanızın ağacına, kardeşlerinin isimlerini, eşlerini ve çocuklarını (ilk kuzenleriniz) yazın. 

Babanızın ebeveynlerinin isimlerini bir sonraki seviyeye yazın, onlardan çocuklarına kadar uzanan bir satır. Aynı şeyi, ailenizin tüm üyeleri de dahil olmak üzere, ağacın annenin tarafında yapın.

9. Daha fazla nesil ekleyin

soy-agaci-cizimi-2

Büyük teyzelerinizin ve amcalarınızın ve eşlerinin ve çocuklarının, büyük büyükanne ve büyükbabanızın adlarını, istediğiniz kadar aile ağacını dolduruncaya kadar eklemeye devam edin.

10. Daha fazla ayrıntıyla geliştirin

soy-agaci-cizimi-1

 Adları ve anahatları öne çıkarmak için ağacı siyah veya renkli mürekkeple geri çekin. Bu da resimli soy ağacı örneklerinin en sonuncusuydu. Ağacı daha ilginç hale getirmek için süslemeler ve diğer ayrıntıları ekleyebilirsiniz. İşte bazı örnekler:

 • Erkekler ve kadınlar için farklı şekiller kullanın. Örneğin, kadınlar için ovaller ve erkekler için dikdörtgenler veya istediğiniz başka bir desen kullanabilirsiniz. Bu şekilde, aile ağacınıza bakan birisi bir bakışta farklı bireylerin cinsiyetini söyleyebilir.
 • Boşanmış çiftler için kesik çizgiler kullanın. Bu şekilde, evli olmasalar bile ebeveynler ve çocukları arasındaki biyolojik ilişkileri ifade edebilirsiniz.
 • Doğum tarihleri ​​ve (varsa) ölüm ekleyin. Bu, ağacınıza çok fazla bilgi ekleyebilir ve arkadaşlarınız ve diğer aile üyeleriniz için ilginç hale getirebilir.
 • Her bireye doğum yeri, kızlık soyadı, göbek adı ve benzeri gibi daha fazla biyografik bilgi ekleyin.