Ana sayfa SAĞLIK Sağlık Ocakları Kaça Kadar Açık Olur ? Ne Zaman Açılır, Saat Kaçta...

Sağlık Ocakları Kaça Kadar Açık Olur ? Ne Zaman Açılır, Saat Kaçta Kapanır, Öğle Tatili

2019 yılını bitirip 2020 yılına girdiğimiz şu zamanlarda, sağlık ocakları kaça kadar açık olur, saat kaça kadar açık olurlar, kaçta kapanırlar, öğle tatilleri kaç saattir gibi soruların vatandaşlar tarafından merak edildiğini gördük. Bunun üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdik. Bu paylaşımda Sağlık ocakları yada yeni adıyla Aile Sağlığı Merkezleri‘nin sabah açılış saatleri, öğle molaları, akşam kapanış saatleri, kaça kadar kan aldıkları ve hafta sonu açık olup olmadığı bilgisi paylaşıp sizleri de bunları her gün aramaktan kurtarmayı hedeflemekteyiz.

Aile Sağlık Merkezi veya ASM, sağlık hizmetlerinin verildiği birinci derece kamu sağlık kuruluşudur. Sağlık ocakları ya da yeni adıyla aile sağlık merkezleri,  her türlü koruyucu hekimlik hizmetleri, hastaların muayene ve tedavisi, sağlık ocağına kayıtlı şahısların sağlık sicillerinin tutulması ile görevlidir. Peki sağlık ocakları sabah saat kaçta açılır, akşam saat kaçta kapanır, kaça kadar açıktır? Yazımız devamında Sağlık Ocakları çalışma saatleri, mesai saatleri ve çalışma günleri yer almaktadır.

saglik-ocaklari-kaca-kadar-acik

Sağlık hakkında başka konularda da bilgi sahibi olmak isterseniz sağlık kategorisine bakmanızı tavsiye ederiz. Aşağıda kurum hakkında sık sorulan sorular yer almaktadır.

Sağlık ocakları saat kaça kadar açık ?

Sağlık Ocakları ya da Aile Sağlık Merkezleri hafta içi her gün sabah sekiz buçuk 8:30 açılır akşam saat beş buçukta 17:30 kapanır. Cumartesi günü ve pazar günü kapalıdırlar.

Sağlık ocakları kaça kadar kan alıyor ?

Aile hekimleri tarafından alınanacak olan kan örneğinin saat kaça kadar alınacağının kesin bir bilgisi yoktur. Bazı sağlık ocakları akşama kadar uygulamaya devam ederken bazıları ise öğlene kadar kan almaktadır. Bu konuda vatandaşların mağdur olmaması için sabah erken saatlerde kan vermeye gitmeleri hem sonuçlarını erken alma bakımından hemde kapanmış olması bakımından mağdur olmayacaklardır.

Sağlık ocağı haftasonu açık mı ?

Sağlık ocakları Cumartesi günü sabah saat 08:30’da açılmakta ve akşam saat 17:30’da kapanmaktadır. Öğle tatili diğer günlerde olduğu gibi uygulanmaktadır. Aile Sağlık Merkezleri Pazar günlerinde ise çalışmazlar.

Cumartesi sağlık ocağı açık mı ?

Aile sağlık merkezleri (sağlık ocakları) cumartesi günleri zorunlu bir durum olmadıkça çalışmadığı, kapalı olduğu bilgisi verilmektedir. Pazar günleri ise kesinlikle kapalı olurlar. Sonuç olarak cumartesi sağlık ocağı açık mı sorusunun cevabı için hayır diyebiliriz.

Sağlık ocağı çalışma saati

Aile sağlığı merkezleri diğer ifade ile sağlık ocaklarının çalışma saatleri tam olarak şöyle ifade edilir. Sağlık ocakları sabah 8:30 da açılır yani doktorlar ve hekimlerin gelme saatleri budur. Öğlen saat 12:30 da mola yaparlar, ta ki 13:30 a kadar. Sonrasında öğleden sonra 13.:30 başlayıp 17:30 a kadar kesintisiz çalışırlar. Sağlık ocağı çalışma saati özet olarak 8:30 ve 17:30 arasındadır.

sağlık ocağı çalışma saati başlangıcından bir resim

Sağlık ocağı saat kaçta kapanır

Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere olağan üstü bir durum söz konusu olmadığı zamanlarda sağlık ocağı saat 17:30 da kapanırlar.

Sağlık ocağı kan alma saatleri 2020

Yukarıdaki yazıda saat kaça kadar kan alırlar ifadesinden de anlaşılacağı üzere sağlık ocağı kan alma saatleri mesai saati içindedir. Bazıları ise öğle tatilinden sonra kan almayacaklardır.

Sağlık ocağı açılış saatleri

Sağlık ocakları aile hekimlerinin geliş saati olan 08:30 (sekizbuçuk) açılış saatidir.

Sağlık ocağı bugün açık mı

Sağlık ocağı bugün açık mı sorusunun cevabı hangi günde olduğumuz ile ilgilidir. Eğer ki hafta sonundaki günlerden birinde (cumartesi veya pazar) isek cevap hayırdır yani kapalı olacaktır. Eğer ki hafta içi soruyorsak cevabı evettir. Onun dışında resmi tatil günlerindeki açık olma durumları ile ilgili sağlık bakanlığının sayfasından ayrıca duyurular yapılmaktadır.

Sağlık ocağı ne zaman açılır

Sağlık ocağı ne zaman açılır derseniz sabah saat sekiz buçuk deriz. Açılış saat 08:30’dur.

Sağlık ocağı kapanış saati

Sağlık ocağı kapanış saati kaçtır diye soracak olursak eğer cevabı 17:30 (beş buçuk) olacaktır.

Sağlık ocağı öğle tatili

Sağlık ocağı öğle tatili arasını merak eden vatandaşlar için cevap 12:30 mola başlangıcı 13:30 mola bitiş saati olur. Hekimler 13.30 da masalarında olmaktadırlar.

Sağlık ocağı öğle arası saatleri

Sağlık ocağı öğle tatili arasını merak eden vatandaşlar için cevap 12:30 mola başlangıcı 13:30 mola bitiş saati olur. Hekimler 13.30 da masalarında olmaktadırlar.

Sağlık Ocakları Sabah Açılış Saati:
08.30 – 12.30
Sağlık Ocakları Öğlen Tatili:12.30 – 13.30
Sağlık Ocakları Akşam Kapanış Saati:
13.30 – 17.30