Ana sayfa SAĞLIK Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşar?

Koronavirüs Yüzeylerde Ne Kadar Süre Yaşar?

koronavirüs-yüzeylerde-ne-kadar-süre-yaşar
koronavirüs-yüzeylerde-ne-kadar-süre-yaşar

Araştırmacılar yakın zamanda koronavirüslerin yüzeylerde ne kadar süre bulaşıcı kaldığını analiz eden çalışmaları incelediler.

Aralık 2019’dan bu yana, yeni koronavirüs 2019-nCoV yayılıyor ve insanlarda ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden oluyor. Bazı tahminler, ortalama olarak her bir koronavirüs vakasının diğer iki buçuk kişiye bulaşabileceğini düşündürmektedir.

koronavirüs-yüzeylerde-ne-kadar-süre-yaşar

2019-nCoV olarak da bilinen yeni koronavirüs, aynı zamanda koronavirüs virüs ailesine ait olan MERS (Orta Doğu Solunum Sendromu) ve SARS (Şiddetli Akut Solunum Sendromu) virüsleriyle aynı özelliklerin çoğunu gösterir. 2019-nCoV koronavirüsü, damlacıklar, kontamine eller ve kontamine yüzeyler yoluyla insandan insana temas yoluyla yayılır. Grip benzeri semptomların ortaya çıkması yaklaşık iki ila on gün sürer.

Etkili bir kontrol önlemi alınmazsa , koronavirüs hızla yayılabilir ve potansiyel bir küresel sağlık tehdidi oluşturabilir. 2019-nCoV koronavirüsü MERS ve SARS gibi bir betacoronavirüs olduğundan, Ruhr-Universität Bochum’daki Moleküler ve Tıbbi Viroloji Bölümü’nden araştırmacılar yakın zamanda koronavirüsler ve bunların deaktivasyonu hakkındaki 22 çalışmadan elde edilen bulguları inceledi .

Koronavirüs yüzeylerde ne kadar süre yaşar?

Birincil hedeflerinden biri, koronavirüsün yüzeylerde ne kadar süre yaşadığını ve enfeksiyon riskini azaltmak için alınabilecek etkili önlemlerin olup olmadığını değerlendirmekti. Bu bilgi, özellikle en yüksek enfeksiyon riskiyle karşı karşıya olan sağlık hizmeti sağlayıcıları için değerlidir. 2019-nCoV ile enfekte olmuş biriyle yakın temasta olan herkes için de değerlidir.

Baş çalışma yazarı Gunter Kampf, sağlık hizmeti sağlayıcılarına enfeksiyon riskini açıkladı. “Hastanelerde bunlar örneğin kapı kolları olabilir, aynı zamanda genellikle metal veya plastikten yapılmış hastaların hemen yakınındaki düğmeler, komodinler, yatak çerçeveleri ve diğer nesneler de çağrılabilir.”

Araştırma ekibi MERS ve SARS virüslerinin çalışmalarını değerlendirdi. Virüslerin yüzeylerde yaşayabileceğini ve dokuz güne kadar bulaşıcı kalabileceğini belirlediler. Ortalama sağkalım oranı dört ila beş gündü, ancak düşük sıcaklık ve yüksek nem kullanım ömrünü uzatır.

Çalışma aynı zamanda farklı konsantrasyonlarda farklı temizleme solüsyonlarını ve virüslerin ömrü üzerindeki etkilerini de değerlendirdi. Çözeltiler alkol, hidrojen peroksit, ağartıcı, benzalkonyum klorür veya klorheksidin diglukonattan yapıldı.

Araştırmacılar,% 62-71 alkol,% 0.5 hidrojen peroksit ve% 0.1 ağartıcı çözeltilerinin yüzeyleri virüslerden dezenfekte etmede en etkili olduğunu keşfettiler. % 0.05-0.2 benzalkonyum klorür ve% 0.02 klorheksidin diglukonat çözeltileri, virüsün yüzeyler üzerinde öldürülmesinde ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasının önlenmesinde etkili olmamıştır.

Önleyici tedbirler, sık sık el yıkama ve solunum hijyenini içeren virüslerin yayılmasını önlemede uzun bir yol kat edebilir. Bu çalışma, yüzeylerin etkili bir şekilde dezenfekte edilmesinin de bu virüsün yayılmasını önlemeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.