Ana sayfa SAĞLIK Kafein Nedir ? Çok Fazla Kafein Almanın Zararları Nelerdir ?

Kafein Nedir ? Çok Fazla Kafein Almanın Zararları Nelerdir ?

cok-fazla-kahve-kafein-tüketimi-ne-yapar
cok-fazla-kahve-kafein-tüketimi-ne-yapar

Kafein nedir ve çok fazla tüketimde kafeinin zararları nelerdir? Sorularının cevabını öğrenmek ve kafein hakkında kısaca bilgi paylaşmak istiyoruz. Kafein günümüzde birçok yetişkinin kullandığı bir maddedir. Kafeini ağırlıklı olarak tükettiğimiz kola da ve asitli içeceklerde ve kahve türü içeceklerin içerisinde bulunmaktadır. Kafein hangi yiyeceklerde hangi içeceklerde en çok bulunur. Çok fazla aşırı kafein tüketiminde vücudumuz nasıl tepki verir gibi konular hakkındaki bilgiyi yazının devamında okuyabilirsiniz.

Hangisi daha sağlıklı: kahve, çay veya başka bir kafein kaynağı?

Kafein, dünyanın en popüler ilaçlarından biridir. Vücudunuza girdikten sonra, yorgunluk ile ilişkili bir molekül olan adenosin için beyin reseptörlerini bloke eder. Bununla birlikte, zamanla, kahve içenlerin beyin kimyası değişir ve daha fazla adenosin reseptörünün üretimini tetikler. Sonuç, uyanık kalmak için artan miktarda kafeine ihtiyaç duyulmasıdır. Kafeinden çıkın ve baş ağrısı, halsizlik ve bulanık düşünme yaşayabilirsiniz.

cok-fazla-kahve-kafein-tüketimi-ne-yapar

Bu endişelere rağmen, kanıtlar kahve alımının diyabet insidansını, inme riskini azaltabileceğini ve HDL (“iyi”) kolesterol seviyelerini iyileştirebileceğini düşündürmektedir. Bazı insanların düzenli olarak kahve içmesinin bir sonucu olarak Parkinson hastalığına yakalanma olasılığı daha düşük olabilir. 

Ve yaygın inanışın aksine, ılımlı kahve tüketimi kan basıncını önemli ölçüde artırmaz. Yine de, kahve bir sağlık içeceği olarak düşünülmemelidir. Bağımlılık yapıcı yapısına ek olarak, çok fazla kafein kaygı, titreme, uykusuzluk ve çarpıntıya neden olabilir.

Kafeinli içecekler di-üretiktir, yani daha fazla idrar yapmanıza neden olurlar. Kafein ayrıca mesaneyi ve sindirim sistemini tahriş edebilir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşarsanız, muhtemelen az miktarda kafein içeren tüm kafeinli içeceklerden ve hatta kafeinsiz kahveden kaçınmanız daha iyidir.

Kahvenin potansiyel sağlık yararları üzerine yapılan araştırma çalışmalarının yerel baristalarınızdan sütlü bir latte değil, genellikle siyah kahve içerdiğini unutmayın.

Kahveden hoşlanıyorsanız, kendinizi günde bir veya iki bardakla sınırlandırmayı deneyin (toplam yaklaşık 300 mg kafein için).

Kafeinli enerji içeceklerinden ve alkolsüz içeceklerden kaçının, ancak her gün kendinize en az yüzde 70 kakao içeriği olan küçük bir koyu çikolata parçasına kendinizi hazırlayın; kafein içermesine rağmen sağlık yararları vardır.

Kafein alışkanlığını kırmaya karar verirseniz, kendinizi yavaşça ayırın. Bunu yapmak için kendinize üç gün verin. Normalden daha fazla tahriş ve daha az enerjik hissedebilir ve hatta rahatsız edici bir baş ağrısı bile geliştirebilirsiniz, ancak birkaç gün içinde daha iyi hissetmelisiniz.