Ana sayfa YAŞAM İzmir Kentsel Dönüşüm Alanları

İzmir Kentsel Dönüşüm Alanları

Türkiye’nin her ilinde kentsel dönüşüm çalışmaları yapılmaktadır. izmir kentsel dönüşüm çalışması büyükşehir belediyesi tarafından yapılmaktadır. İzmir’de 10 mahallede kentsel dönüşüm planı çalışmaları yapılmaktadır. İzmir’deki kentsel dönüşüm alanları aşağıda listelenmiştir.

1. Bayraklı Kentsel Dönüşüm Projesi

bayraklı kentsel dönüşüm

Bayraklı ilçesindeki kentsel dönüşüm alanlarını Cengizhan, Alpaslan ve Fuat Edip Baksı Mahalleleri oluşturmaktadır.

Cengizhan mahallesi başta olmak üzere Bayraklı’nın göçle kurulan mahallelerinde hızla kentsel dönüşümü başlatacaklarını belirten Soyer, “Burada yapılacak kentsel dönüşüm vatandaşın hakkını koruyacak, müteahhidin değil. Buradaki hiçbir vatandaşımın hakkına zerre kadar toz kondurmayacağız. Sizi müteahhitle baş başa bırakmayacağız. Sizin yanınızda duracağız, sizin hakkınızı koruyacağız ve ondan sonra o kentsel dönüşümü başlatacağız. Bizim tarafımız vatandaşın yanıdır, içiniz müsterih olsun” diyerek güzel haber verdi.

Proje İletişim Bilgileri

Bayraklı İletişim ve Tanıtım Merkezi
Cengizhan Mah. 1620/39 Sok. Ekrem Akurgal Rekreasyon Alanı Karşıyaka 
Tel: 0 232 293 91 75

2.Uzundere Kentsel Dönüşüm Projesi

uzundere kentsel dönüşüm

Proje alanı, İzmir İli, Karabağlar İlçesi, Uzundere ve Yurdoğlu Mahallesinin bir kısmını içine alan, batısında Yurdoğlu Mahallesi ve Uzundere Rekreasyon Alanı, güneyinde İzmir Çevre Yolu, doğusunda Eski İzmir Caddesi ve bu yolu çevre yoluna bağlayan bağlantı yolu ile kuzeyinde Yüzbaşı Şerafettin ve Yurdoğlu Mahalleleri ile çevrelenmiş, yaklaşık 32 ha alandır.

Söz konusu alan 24.07.2012 tarihli Bakanlar Kurulu kararı ile “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı” olarak belirlenmiştir.

Proje kapsamında 32 ha alan üzerinde 84 adet konut bloğu ve 1 adet İş Merkezi inşa edilecek olup, toplam proje inşaat alanı 513,000 m2’ye ulaşmıştır.

Uzundere İzmir’de gerçekleştirilme aşamasında olan büyük ölçekteki ilk kentsel dönüşüm projesidir ve diğer benzeri alanlara emsal teşkil edecektir.

Proje İletişim Bilgileri

Uzundere İletişim ve Tanıtım Merkezi
Uzunere Mahallesi 3962/1 Sokak No.9 Karabağlar 
Tel: 0 232 293 92 56 – 57 – 58

3.Ege Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi

ege mahallesi kentsel dönüşüm

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Roman vatandaşların yoğun olarak yaşadığı Ege Mahallesi‘nde, yerinde dönüşüm yapmak için 6 kez ihaleye çıktı.

İlk etapta 7 hektarlık alanın 9 bin 319 metrekarelik bölümünde yer alan 809 birimi dönüştürmeyi planlayan belediyenin, kat karşılığı yaptığı ihalelere teklif veren olmadı. Yeni kent merkezinde yer alan, doğusunda Melez Çayı, batısında İZBAN demir yolu hattı bulunan Ege Mahallesi sakinleri, sağlıksız evlerde oturduklarını, dönüşümün bir an önce yapılmasını istediklerini belirtti.

Proje İletişim Bilgileri

Ege Mahallesi İletişim ve Tanıtım Merkezi 
Kültürpark Lozan Kapısı Girişi Sosyal Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Binası Alsancak
Tel: 293 39 39 

4.Örnekköy Kentsel Dönüşüm Projesi

örnekköy kentsel dönüşüm projesi

Karşıyaka Örnekköy‘de 18 hektar alan üzerinde planlanan  kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında, mevcut planın imar hakları ile nüfus yoğunluğu aynen korunuyor. Alandaki yeşil alanlar artırılıyor; pazar, rekreasyon ve spor alanları ile meydanlar oluşturuluyor.

Farklı tiplerde ve yüksekliklerde üretilecek bloklarda, 60 metrekare ile123 metrekare arasında değişen büyüklüklerde, komşuluk ilişkileri ve vatandaş talepleri de gözetilerek tasarlanan sağlıklı ve modern konutların üretileceği projede, alanda iş yerleri bulunan hak sahipleri için de farklı büyüklüklerde ticari üniteler oluşturulacak.

Proje İletişim Bilgileri

Örnekköy İletişim ve Tanıtım Merkezi
Baş Pehlivan Kaarali Caddesi No:67 Karşıyaka 
Tel: 0 232 365 85 15

5.Ballıkuyu Kentsel Dönüşüm Projesi

ballıkuyu kentsel dönüşüm projesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi, çarpık yapılaşmanın en yoğun olduğu bölgelerden Ballıkuyu’da “yerinde dönüşüm” gerçekleştirecek. 48 hektarlık alanda büyüklükleri 35 metrekare ile 145 metrekare arasında değişen 9 farklı daire tipi tasarlandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Ballıkuyu Mahallesi’ndeki kentsel dönüşüm projesini tamamlayarak kamuoyuna ve bölge halkına tanıttı. Kültürpark İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde gerçekleşen ve büyük ilgi gören tanıtım toplantıda konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Bizim bu işten belediye olarak hiçbir kar beklentimiz yok! Burada katlanarak yükselecek rantın tamamı, inşaat yapılma maliyeti hariç, sizlerin olacak. Belediye’nin kazancı da bu işin şerefi ve güzel bir kent, mutlu kentlidir” dedi

Proje İletişim Bilgileri

Ballıkuyu İletişim ve Tanıtım Merkezi
Ballıkuyu Mahallesi Ballıkuyu Caddesi No:121/B Konak 
Tel: 0 232 484 70 93 – 293 93 88 – 89 -90

6. Aktepe ve Emrez Kentsel Dönüşüm Projesi

aktepe emrez kentsel dönüşüm

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gaziemir’in Aktepe ve Emrez mahallelerinde 1 milyon 220 bin metrekare alan üzerinde hayata geçireceği kentsel dönüşüm projesini tanıttı. Proje kapsamında 4 bin 966 bağımsız bölüm inşa edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yüzde yüz uzlaşma ile yapılacak olan Gaziemir Aktepe ve Emrez Kentsel Dönüşüm projesi, 1 milyon 220 bin metrekare üzerinde hayata geçirilecek. Alanda yaklaşık olarak bin 836 yapı, 4 bin 966 bağımsız birimde 2 bin 820 hak sahibi bulunuyor. Çevre ile ulaşım bağlantısı zayıf, sosyal donatı ve teknik altyapısı yetersiz durumda olan Aktepe ve Emrez mahalleleri, böylece daha sağlıklı bir yaşam alanı haline dönüşmüş olacak.

Proje alanında, dere çevresi yeşil alan olarak planlandı. Bu alanlar, yürüyüş ve bisiklet parkurları, açık spor alanları gibi çeşitli aktivitelerin yapılmasına uygun biçimde düzenlenecek. Proje ile, kültür tesisi, sağlık tesisi, belediye hizmet alanı gibi alanlar artırıldı ve bunların erişilebilir olması da sağlandı. Yayaların rahatlıkla kullanabileceği ve ticari aktivitenin de yoğun olacağı bir yaya aksı da belirlendi. Meydan, park ve donatı alanlarına bağlantı sağlayan bu yaya aksı  Gaziemir Aktepe Mahallesi’ndeki mevcut ağaç kümelerinin bulunduğu alan ile bağlandı.

Proje İletişim Bilgileri

Aktepe – Emrez İletişim ve Tanıtım MerkeziAktepe Mahallesi 129 Sokak No:4 Gaziemir
Tel: 0 232 253 09 90

7. Güzeltepe Kentsel Dönüşüm Projesi

güzeltepe kentsel dönüşüm projesi

İzmir kentsel dönüşüm projeleri arasında yer alan Çiğli Güzeltepe kentsel dönüşüm projesi  yerleşim alanlarının bitim noktasında Evka-2 ve Evka-6 toplu konutları ile Güzeltepe Kooperatif Evleri arasında yer alıyor.  Plansız gelişen ve 255 adet parselin bulunduğu alanda 1.116 konuttan oluşan modern şehircilik uygulamalarının en başarılı örneklerinden birinin temeli atılacak. 21 hektarlık alan üzerinde inşa edilecek olan Güzeltepe bölgesinde kentsel dönüşüm için düğmeye basıldı.

İzmir ‘de kentsel dönüşüm için bir bölge daha Çiğli. Çiğli ‘nin en eski semtlerinden biri olan Güzeltepe için dönüşüm kararı, Bakanlar Kurulu ile çıkarıldı.

Güzeltepe Mahallesi’nin Kavaklı Deresi etrafındaki 12 dönümlük alanı kapsayan bölgede kentsel yenileme çalışmasına başlandı. 255 adet parselde, 285 adet binanın bulunduğu alanla ilgili tüm kurum ve kuruluşlardan görüşler alınırken, sahanın yerleşim amaçlı jeolojik ve jeoteknik etütleri tamamlandı.

Daha detaylı bilgiye izmir büyükşehir belediyesinden ulaşabilirsiniz.