Ana sayfa BLOG İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

İşitme Cihazları Nasıl Çalışır?

işitme-cihazları-nasıl-çalışır

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, dünya çapında tahmini 466 milyon insan değişen işitme kaybı seviyelerinden muzdarip. Bunlardan yaklaşık 34 milyonu çocuktur. İşitme kaybı, bazıları tamamen önlenebilir olan birkaç farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Örneğin, uzun süreli, düzenli olarak yüksek seslere maruz kalmak ve bazı ilaçların kullanımı kulaklara zarar verebilir. Diğer potansiyel nedenler arasında kronik kulak enfeksiyonları, diğer bulaşıcı hastalıklar, genetik anormallikler, doğum sırasında komplikasyonlar ve yaşlanma sayılabilir. İşitme cihazları ve koklear implantlar da dahil olmak üzere , işitme kaybından muzdarip kişilerin yaşamlarını iyileştirmeye yardımcı olmak için kullanılabilecek çeşitli cihazlar vardır .

İşitme kaybı için en yaygın kullanılan cihazlardan biri işitme cihazıdır. Bu, sesleri daha yüksek ve net hale getirmeye yardımcı olan küçük bir elektrikli cihazdır.

Üç ana işitme cihazı kategorisi

İşitme cihazı tasarımları, kulak arkası (BTE), kulak içi (ITE) ve kanal işitme cihazları dahil olmak üzere üç ana kategoriye ayrılabilir. Adların da belirttiği gibi, BTE’ler kulağın arkasına giyilir, ITE’ler kulağın içine giyilir ve kanal işitme cihazları kulak kanalı içine yerleştirilir. İşitme cihazı seçimi büyük ölçüde bireysel ihtiyaçlara ve kişisel tercihlere bağlıdır. Örneğin, kanal işitme cihazları genellikle sadece bir kulakta işitme kaybından muzdarip kişiler tarafından kullanılır. Öte yandan, BTE’ler tüm yaş grupları için tasarlanmıştır, tipik olarak çoğu ITE’den daha büyük bir amplifikasyon sunar ve daha uzun pil ömrüne sahiptir. Ek olarak, BTE’ler ITE’lere kıyasla daha ucuzdur, çünkü ikincisi her birey için özel olarak kalıplanmıştır. ITE’ler avantajlıdır, çünkü daha küçük ve daha ayrıktırlar.

İşitme cihazları nasıl çalışır?

Tasarımdan bağımsız olarak, işitme cihazlarının mikrofon, amplifikatör ve hoparlör olmak üzere üç temel parçası vardır. Ses mikrofondan alınır ve amplifikatör tarafından daha da güçlendirilen elektrik sinyallerine dönüştürülür. Bu sinyaller daha sonra işitme cihazının hoparlörleri aracılığıyla kulağa gönderilir. Başka bir deyişle, işitme cihazının temel amacı ses toplamak, yükseltmek ve kulağa göndermektir.

İşitme cihazları, bazı işitme kaybı formlarını işiten kişiler için yararlı bir araç olabilir. Bununla birlikte, ilginç bir şekilde, birçok kişi işitme kaybından muzdarip olduklarının farkında değildir. Bu nedenle, işitme duyunuzun bozulmakta olduğunu düşünüyorsanız hemen aile doktorunuza gitmeniz çok önemlidir. Doktorlar sizi kulak, burun ve boğazda uzmanlaşmış ve işitme kaybının nedenini belirlemenize yardımcı olabilecek bir kulak burun boğaz uzmanına veya türünü ve kapsamını belirlemek için uygun testleri gerçekleştirebilen bir odyoloğa başvurabilirler. kayıp. Birlikte, eğer varsa, hangi cihazın sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olabilirler.