Ana sayfa TEKNOLOJİ İphone Ekran Videosu Alma (Kaydetme) Nasıl Yapılır?

İphone Ekran Videosu Alma (Kaydetme) Nasıl Yapılır?

iphone-ekran-videosu alma

2012 yılından 2020 yılına kadar, iPhone veya iPad ekranlarınızı kaydetme konusunda işler çok değişti. İphone ekran videosu alma işlemi çok pratik ve kolay hale geldi.

İOS cihazınızın ekranında ne olduğunu gösteren bir video kaydetmek için en bilinen seçenek Mac’inizdeki simülatörü kullanmaktı. Video, bir uygulamayı sunmak için giderek daha fazla kullanıldığından, Apple ve diğer şirketler bunu bizim için çok daha basit hale getirdi.

Seçeneklerinize bakmadan önce, uygulamanızdan veya oyununuzdan neden görüntü yakalamak isteyebileceğiniz hakkında konuşalım.

Neden Ekranınızı Kaydetmelisiniz?

İPhone veya iPad ile iphone ekran videosu alma veya ekranı kaydetmek için birden fazla kullanım seçeneği vardır.

Apptamin’de uygulama fragmanları ve oyun fragmanları üretiyoruz . Oluşturduğumuz uygulama mağazası videolarının ve mobil video reklamlarının çoğunda gerçek uygulamayı gösteriyoruz. İphone ekran videosu kaydetme istiyoruz. Çünkü uygulamanızın videoyu izleyen kişiye neyle ilgili olduğunu anlamanın harika bir yolu! Yani bu ajansımızın günlük olarak yaptığı bir şey.

Bu özellikle iPhone Uygulama Önizlemeleri (iOS App Store‘daki videolar) için geçerlidir, çünkü Apple’ın videoların çoğunlukla çekilen çekimlere dayanması gerektiğini belirten yönergeleri vardır.

Neden bir uygulama mağazası videosu (bir iPhone Uygulama Önizlemesi veya Google Play Store videosu olsun) isteyip istemediğinizi merak ediyorsanız , iphone ekran videosu çekme işlemi, bu videolar (iyi yapılmış) dönüşüm oranınızı artırmanıza ve daha fazla indirme almanıza yardımcı olabilir. App Store Optimizasyon stratejinizin bir parçasıdır .

Ekranınızı kaydetmenin birkaç başka kullanımı daha vardır: iphone ekran videosu çekme işlemi dahili bir sunum sırasında veya yatırımcılara uygulamanızın bir demosunu gösterebilir, telefonunuzda görüntülediğiniz bir videoyu kaydedebilirsiniz vb.

İphone Veya İpad’inizden Doğrudan Kaydedin (İos 11)

İphone ekran videosu almak daha önceden sıkıntılı ve zordu, jailbreak yapmak gerekiyordu. Bunu yapabilmek için iPhone’unuzu veya iPad’inizi jailbreak yapmanız gereken bir zaman vardı. Ancak iphone ekran videosu çekme ios 11 ‘den beri Apple bunu yapmanın bir yolunu tanıttı.

Öncelikle, Ekran Kaydı’nın yanındaki “+” düğmesine dokunmak yerine telefonunuzdaki Ayarlar -> Denetim Merkezi -> Denetimleri Özelleştir’e gidin .

 iphone ekran videosu çekme
(iphone ekran videosu çekme ios 11 ayarlar bölümü)

Şimdi Control Center’ı açın ve kayıt düğmesine dokunun. 3 saniye geri sayım var ve bundan sonra ekran kayda başlıyor (durum çubuğunun kırmızıya döndüğünü göreceksiniz).

Kaydı durdurmak için ekranınızın üst kısmındaki kırmızı durum çubuğuna, ardından Durdur’a dokunmanız yeterlidir. Veya Kontrol Merkezini tekrar açabilir ve (kırmızı) kayıt düğmesine dokunabilirsiniz. (İphone ekran videosu çekme ios 11 ile kayıt etme işlemi )

iphone ekran videosu çekme ios 11
(iphone ekran videosu çekme ios 11 screenshot)

Birkaç seçenek, video / ses biçimini (sistem sesini kaydedemez), kare hızını (bir ölçekte, hangi kare hızını kullandığınızı gerçekten seçemezsiniz), “musluklar” (vurgulayan bir daire) gösterip göstermeyeceğinizi tanımlamanıza olanak tanır dokunun) veya telefon dikey veya yatay modda kullanılıyorsa.

Bu çok havalı. Ancak bazı durumlarda yine de QuickTime Player’ı kullanmak isteyebilirsiniz (aşağıya bakın), çünkü kırmızı durum çubuğunu görüntülemek istemiyorsanız (veya Apple tarafından “biçimlendirilmemiş” olarak görüntülenmesini istemiyorsanız) veya kare hızı nedeniyle. Bu yüzden uygulama video ajansımızda iPhone ekranlarını kaydetmek için QuickTime’ı kullanıyoruz.

Quicktime Oynatıcı İle Ekran Kaydetme

Bu seçenek iOS 8 ve OS X Yosemite ile tanıtıldı ve iPhone ekranını veya iPad ekranını kaydetmenizi öneririz . Tüm ihtiyacınız:

 • İOS 8 veya üstünü çalıştıran bir iOS cihazı
 • OS X Yosemite veya üstünü çalıştıran bir Mac
 • Yıldırım kablosu (iOS cihazlarla birlikte gelen kablo)

Jailbreak, üçüncü taraf uygulaması veya ek donanıma gerek yok.

İşte yapmanız gereken adımlar:

 1. Yıldırım kablosunu kullanarak iPhone veya iPad’inizi Mac’inize bağlayın
 2. QuickTime oynatıcısını aç
 3. Dosya’yı tıklayın ve ‘Yeni Film Kaydı’nı seçin
Quicktime Oynatıcı İle Ekran Kaydetme

4. Bir kayıt penceresi görünecektir (büyük olasılıkla sizinle birlikte). Kayıt düğmesinin önündeki açılır menünün küçük okunu tıklayın, ardından iPhone veya iPad’inizi seçin

Quicktime Oynatıcı ile kayıt

5. Müzik / ses efektleri kaydetmek istiyorsanız iPhone’unuzun Mikrofonunu seçin

Quicktime Oynatıcı İle Ekran Kaydetme tuşu

6. Kaydet düğmesine tıklayın. Şimdi iOS aygıtınızda kaydetmek istediğiniz görevleri gerçekleştirin

7. Tamamlandığında durdur düğmesine dokunun ve videoyu kaydedin.

Hızlı ipucu: Cmd + T tuşlarına basarak videonuzu kaydetmeden önce doğrudan kırpabilirsiniz, böylece yalnızca kaydın ilgili kısmını saklayabilirsiniz.

Herhangi bir sorunla karşılaşıyorsanız (gerçekleşecektir), hem iPhone’unuzu (iOS güncellendi) hem de Mac’inizi güncelleyin.

Screenflow İle Ekran Kaydetme

ScreenFlow, QuickTime gibi iOS cihazınızı kaydetmek için iphone ekran videosu alma konusunda benzer bir yol sağlar. Bonus, iMovie gibi başka bir program açmak yerine videoyu ScreenFlow içinde de düzenleyebilmenizdir.

Bazen ScreenFlow, QuickTime’ın dalgalı olabileceği video yakalamada da daha iyidir. QuickTime ücretsiz olduğu için, önce bunu denemelisiniz.

Ancak bu işe yaramazsa, ScreenFlow’u deneyin.

Başlamak için iOS aygıtınızı bir Aydınlatma kablosuyla Mac’inize takın ve ScreenFlow’u açın. Cihazınızı otomatik olarak algılar ve size bu ekranı kaydetme seçeneği sunar.

 Screenflow İle iphone ekran videosu çekme
(İphone Ekran Videosu kaydetme)

Kayıt Ekranı kutusunun işaretli olduğundan ve doğru cihazın seçildiğinden emin olun . Sesi de kaydetmek istiyorsanız, Ses Kaydetme kutusunu işaretleyin ve doğru cihazın seçili olduğundan emin olun.

Ardından kayıt düğmesine basın ve uygulama demonuzu yapmaya başlayın. Kaydetmeyi bitirdiğinizde, ScreenFlow düzenleme ekranını açar.

İphone ekran videosu kaydetme nasıl ? Kolay değil mi?

Telefondan Direk Ekran Videosu Kaydetme (Hızlı Yöntem)

 1. Ayarlar > Denetim Merkezi > Denetimleri Özelleştir’e gidin ve Ekran Kaydı’nın yanındaki + simgesine dokunun.
 2. Herhangi bir ekranın alt tarafından yukarı kaydırın. iOS 12 veya sonraki bir sürümü yüklü iPhone X veya sonraki modellerinde ya da veya iPadOS yüklü iPad’lerde ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın.
 3.  Yuvarlak içi dolu siyah simgesine sertçe basın ve Mikrofon’a dokunun.
 4. Kaydı Başlat‘a dokunun, ardından üç saniyelik geri sayımı bekleyin. 
 5. Denetim Merkezi‘ni açın ve  kırmızı içi dolu yuvarlak simgesine dokunun. Bunun yerine ekranınızın üst kısmındaki kırmızı durum çubuğuna ve ardından Durdur’a da dokunabilirsiniz.

Kayı işlemini başarılı bir şekilde yaparsanız bu sorunlar ile karşılaşmazsınız. (ekran kaydı ses yok, ekran kaydetme sesli, ekran videosu çekme sesli, ekran kaydı ses sorunu )