Ana sayfa SAĞLIK İnme Riskini Azaltan Gıdalar Nelerdir?

İnme Riskini Azaltan Gıdalar Nelerdir?

inme-riskini-azaltan-gıdalar

Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, sırasıyla iskemik inme ve hemorajik inme riskini azaltabilecek bazı gıdalar tanımlanmıştır. 

2013 yılında inme, ikinci en yüksek ölüm nedeni ve küresel olarak üçüncü en yüksek özürlülük nedeniydi. İnme beyindeki kan akışını bozar ve muhtemelen felce veya ölüme yol açar. İki tip inme vardır: bir kan pıhtısı beyinde dolaşımı engellediğinde iskemik; hemorajik, bir kan damarı beyinde patladığında kan kaybına yol açar. İnme vakalarının sayısı son yedi yıl içinde artmış ve artmaya devam ederek, en önemli öneme sahiptir. 

Bir süredir inme şansı diyetle ilişkilendirildi, ancak daha önce yapılan hiçbir çalışma, hangi gıdaların sırasıyla iskemik inme ve hemorajik inme ile bağlantılı olduğuna bakmadı. Son zamanlarda, Avrupa’da yapılan büyük bir çalışmadan elde edilen sonuçlar, bazı gıdaların bir tür inmeye karşı diğerine neden olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Çalışma Avrupa Kalp Gazetesinde yayınlandı .

Çalışma 1992’den 2000’e kadar 418.329 erkek ve kadını işe aldı. Katılımcılar dokuz Avrupa ülkesine yayıldı: İngiltere, İsveç, İspanya, Norveç, Hollanda, İtalya, Yunanistan, Almanya ve Danimarka. Kayıt sırasında katılımcılar tıbbi geçmişleri, diyetleri, yaşam alışkanlıkları ve sosyo-demografik durumları hakkında anketler doldurdular. Araştırmacılar, diyet ve inme riski arasındaki ilişkiyi görmek için katılımcıları ortalama 12.7 yıl takip ettiler. Çalışmanın sonunda 1430 hemorajik inme ve 4281 iskemik inme vakası vardı.

Diyet anketi aşağıdaki gıda gruplarını inceledi:

  • Et ve et ürünleri: kırmızı et, işlenmiş et, kümes hayvanları
  • Balık ve balık ürünleri: beyaz balık, yağlı balık
  • Süt ürünleri: süt, yoğurt, peynir
  • Yumurtalar
  • Tahıllar ve Tahıl ürünleri
  • Meyve ve sebzeler
  • bakliyat
  • Kuruyemiş ve Tohumlar
  • Diyet lifi: toplam lif ve tahıl, meyve ve bitkisel lif
  • İskemik inme riskini azaltan gıdalar

Araştırmacılar, meyve ve sebze, diyet lifi ve süt ürünleri tüketmenin iskemik inme riskini azalttığını buldular. Bununla birlikte, en büyük düşüşler meyve ve sebzeler ve diyet lifi ile bulunmuştur. Günde 200 gr daha fazla meyve ve sebze yemek riski% 13 azaltırken, günde 10 gr daha fazla diyet lifi yemek riski% 23 azalttı.

İskemik inme riskini artıran gıdalar

Buna karşılık, günde 50 g daha fazla kırmızı et tüketildiğinde, iskemik inme riski arttı.

Hemorajik inme riskini azaltan gıdalar

İskemik inme gibi, meyve ve sebzeler, diyet lifi ve süt ürünleri daha düşük hemorajik inme riski ile ilişkiliydi.

Hemorajik inme riskini artıran gıdalar

Şaşırtıcı bir şekilde, yumurtalar daha yüksek hemorajik inme riski ile ilişkiliydi . Günde 20 gram daha fazla tüketilen yumurta için inme riski% 25’e yükseldi. Referans için, düzenli, büyük bir yumurta yaklaşık 60g ağırlığındadır.

Çalışma, diyet ve inme tipi arasında bir ilişkinin var olduğunu, ancak daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini gösteriyor. Çalışma, doğası gereği geniş ve kapsamlı olmasına rağmen, başlangıçta sadece bir zaman noktasında diyet verileri topladı. Diyet ve diğer sağlık koşullarındaki değişiklikleri dikkate almamıştır. Ayrıca, inme neden olan kolesterol ve kan basıncının ne kadar rol oynadığı belirlenmemiştir.

Bununla birlikte, çalışma mevcut Avrupa diyet yönergelerini desteklemektedir: bu nedenle daha fazla meyve, sebzeler ve lif yemeyi unutmayın .