Ana sayfa Bilgisayar Huawei Matebook 13 2021 İnceleme

Huawei Matebook 13 2021 İnceleme

Huawei-Matebook-13-2020-inceleme

Ultra taşınabilir, hafif dizüstü bilgisayarlar günümüzde tüm trendlerdir ve nedenini anlamak kolaydır. Hareket halindeyken onları iş veya eğlence için kullanabilme fikri son derece çekici bir olasılıktır ve kolaylık yönü birçok kişiyi ultra taşınabilir yaşama geçmeye teşvik etmiştir. Akıllı telefon endüstrisindeki uzmanlığıyla Huawei, 2020’da MateBook 13 ve MateBook X Pro ile dizüstü bilgisayar terörüne dalmış bir istisna değil, her birini gelişmiş 2021 yinelemesiyle takip etmeden önce. Bununla birlikte, her iki versiyon arasındaki farklar açık değildir.

MateBook 13 klavye (solda), 13 ”MacBook Pro’dan (sağda) öğeleri ödünç alır.

En son Huawei MateBook 13’ü konuşalım. Selefi gibi, 14.9 mm ince cihaz, Apple’ın MacBook serisinden yalın, şık ve minimalist, ödünç veren estetiktir. Huawei marka adı, açıldığında koyu siyah tuşların bir arduvazını ortaya çıkaran koyu gri kapak kapağının ortasında yer alıyor. Bir dokunmatik yüzey boşluk çubuğunun ve Alt tuşunun altında dururken, bir parmak izi sensörü sağ üst kısma yerleştirilir. Ekranın alt çerçevesinde merkeze hizalı Huawei etiketi bulunur. Bu tasarım öğelerinin çoğu, MacBook’unkine çarpıcı bir şekilde benziyor, ancak Amerikan meslektaşlarının popülerliği ve başarısı göz önüne alındığında, bu kendi başına kötü bir şey değil.

Yalın ve ortalama savaş: The MateBook 13 (altta) vs 13 ″ MacBook Pro (üstte)

13 inç ölçülerinde dizüstü bilgisayar, olduğundan daha küçük ölçekli görünmesini sağlayan küçük, kompakt bir form faktörü ile paketlenmiştir. 1.3 kg ağırlığındadır, ancak metal şasi elde daha ağır hisseder, bu da belirli bir dayanıklılık ve sağlamlıktan bahseder. Alt kısım kavrama için sürtünmeli ayakları spor ve soğutma amaçlı deliklerin pinpricks ile donatılmış. Burada bir çift stereo hoparlör de bulunabilir.

Küçük form faktörüne rağmen, MateBook 13 zarif bir cihaz değildir. Bunun yerine, Windows 10 tarafından desteklenen 10.Nesil Intel Core i5-10210 işlemci, 16 GB RAM ve NVIDIA MX250 grafik kartının birleşimi, bireylerin Adobe Photoshop veya Lightroom gibi daha zorlu yazılımların yanı sıra birden fazla pencereye göz atmalarına olanak tanıyan bazı üretkenlik yakıtları sunar. Gecikme artışları nadir bir durumdur ve iş süreçleri, en azından ağır kaldırma faaliyetleri devreye girene kadar, sorunsuz bir ilişki olduğunu kanıtlamaktadır.

Ve tüm bunlar 1.220 S $ ‘ dan fiyatlandırıldı .

Dizüstü bilgisayar basit düzenleme, 3D renderleme veya 2K’dan daha yüksek bir çözünürlükle başa çıkmak zor olsa da zor bir mücadele olacaktır. Durumda: yedi dakikalık bir 4K video oluşturmak, ortalamadan daha uzun bir 22 dakikalık bekleme sağladı. Fanın pırıltısı şaşırtıcı bir şekilde beklenildiği kadar yüksek değildi ve aşırı ısınma kabul edilebilir bir seviyede tutuldu. İşin dışında, ultra taşınabilir, yoğun bir günün ardından hızlı bir nefes almak için bazı hafif oyunları da destekleyebilir.

Huawei markası ve klavye arasındaki cilt payı

Bu arada hoparlör ve parmak izi tarayıcısı sıra ile. MacBook ile karşılaştırıldığında, MateBook 13 daha iyi ses çıkışına, daha yuvarlak ve daha yüksek seslere sahiptir. Ancak bu yenilecek düşük bir çubuktur ve ikincisinin kusurları vardır: yaklaşık yüzde 75 hacimde zirve belirtileri gösterir ve yatak gibi daha yumuşak yüzeylere yerleştirildiğinde boğuk ses üretir. Bu nedenle, hoparlörü ekran ve klavye arasında en üstteki oluğa kaydırmak daha iyi olur.

Biyometrik tarayıcı etkileyici bir şekilde yanıt verir ve kolay giriş sağlar. Bununla birlikte, sadece küçük bir sorun var – özellik sadece kayıtlı parmağı bir açıdan algılar, böylece kullanıcılar dairenin üzerine düzgün bir şekilde dayanmasına izin vermelidir.

Çoğu hafif dizüstü bilgisayarda olduğu gibi, MateBook 13 de bağlantı noktalarından ödün veriyor ve toplamda sadece üç tane spor yapıyor: bir güç bağlantı noktası, bir USB-C yuvası ve 3,5 mm jak. Azalan emlak alanı, daha küçük çalışma alanlarında çalışmayı kolaylaştırır, ancak ağır hizmet kullanıcıları erişilebilirlik eksikliğini bir güçlük bulabilir. İsteğe bağlı bir aksesuar olarak bir USB-C – USB-A adaptörü sunulmaktadır, ancak farklı platformlarda (video düzenleme, fotoğraf vb.) Çalışan içerik oluşturucular bunun yerine çok portlu bir dongle’ı tercih edebilir. Thunderbolt 3 desteği maalesef eksik.

MateBook 13’ün temiz, minimalist tasarımının bir başka uyarısı – çekiciliğine rağmen – parmak izlerine olan duyarlılığı. Sadece dizüstü bilgisayara özgü bir sorun olmasa da, durum özellikle terli paletli bireyler söz konusu olduğunda parmak izlerinin varlığını vurgulayan koyu tonuyla daha da kötüleşir. Çoğu zaman, baskılardaki yağ kalıntıları klavyede de tutulur ve göze hoş görünmeyen bir parlaklık verir.

Matebook 13’ün gerçekten parladığı yer, ekran teknolojisinde. 2K çözünürlükle donatılan ekran, mükemmel kontrast seviyeleri ve mükemmel, canlı renkler sunuyor. Görüntüleme deneyimi, çerçevesiz yüzeye yakın taraflarla daha da geliştirildi ve ekranın / gövdenin oranının% 88 gibi önemli bir oranda artmasını sağladı. Selefinin ayak izlerini takip eden bu yılki yineleme, ek bir etkileşim ve rahatlık dokunuşu için dokunmatik ekran özelliklerine sahip olmaya devam ediyor.

Göze çarpan bir başka özellik de dokunmatik ekran ve Huawei, ekranın yanıt verme hızıyla uğraşmak için iyi bir iş çıkardı. Ekran, çok az gecikmeyle ya da gecikmeyerek dokunmayı hızlı bir şekilde gerçekleştirir, bu da uzun makaleler veya sosyal medya beslemeleri arasında gezinirken kullanışlı olur. İnce ayar hassasiyeti aynı zamanda kullanıcıların kolayca parmağınızı kaydırarak bir şeyleri kolayca değiştirebileceği veya sürükle ve bırak işlevlerini yürütebileceği anlamına gelir. Dokunmatik ekran özelliği nedeniyle, dizüstü bilgisayara parlama önleyici özellikler eklenmiştir ve bu yedekte hafif bir dezavantaj ile birlikte gelir – MateBook 13 iyi parlaklık seviyelerini çeker, ancak daha karanlık bir ekranla parlak ışıklı ortamlarda performans göstermeye çalışır.

Nitty-gritty’ye girmek iki küçük kusur daha ortaya çıkarır. Cihazın üst kısmına bir ön kamera dahil edildi, ancak vasat 1MP kalitesi bir video görüşmesi veya sunumu için neredeyse hiç uygun değil. Ek olarak, MateBook 13’ün 3: 2 en boy oranı her zamanki 16: 9 endüstri standardının altında kaldığından, video içeriği oynatıldığında üstte ve altta siyah çubuklar olacaktır. Tam ekran deneyimini biraz etkileyebilir, ancak bu kolayca kullanıcıların yaşayabileceği bir şeydir.

MateBook 13’ün MacBook’un tasarım cildini estetik estetiğinin çoğuyla, klavyedeki hafifçe yüzen siyah tuşlar, ikincisininkine benzer görünüyor. Bununla birlikte, dokunuştan farklı hissediyorlar: Apple’ın kelebek klavyesinin daha düz olduğu ve daha az güçle battığı yerde, Huawei’nin ultra taşınabilir cihazındaki tuş tuşları daha dokunsal ve daha fazla seyahat ediyor. Bu, eşit aralıklarla birleştiğinde, yazmayı rahat, keyifli ve doğru bir ilişki haline getirir, arka ışık desteği biraz ekstra yetenek verir. Çoğu dizüstü bilgisayarda olduğu gibi, yükseltilmiş tuşlar tozu ve / veya kiri kolayca tutabilir, bu nedenle birkaç gün sonra hızlı bir şekilde temizlik yapılabilir.

İzleme dörtgeni, tüm Gen I Pokémon starterlerini içeren üç Nanoblock’a uyacak kadar büyük.

İzleme paneli de benzer şekilde işlevsellik için iyi tasarlanmıştır. MacBook ile aynı mükemmellik düzeyinde olmasa da, kesinlikle diğer Windows modellerinden daha iyi inşa edildi, hızlı ve hassas tepki verdi. Yakınlaştırma ve uygulamalar arasında geçiş yapma gibi etkinlikler, hareket desteği ile de daha verimli hale getirilir. MacBook’un, dokunuşun yüzeye eşit olarak dağıldığı mousepad’in aksine, Matebook 13, izleme dörtgeninin üst yarısında daha fazla stres yaratıyor – alışması biraz zaman alabilir.

MateBook 13’e özgü bir özellik, Huawei Share’in belirli Huawei cihazları arasında uyumluluk sağlayan öğesidir. NFC kullanımı sayesinde, kullanıcılar akıllı telefonlarını dizüstü bilgisayara bağlayabilir, böylece ikincisi bir döküm cihazı haline gelebilir. HDMI teknolojisi gibi çalışan ve hem oyun hem de dosya aktarımı için yararlı olan şık bir ek: sadece daha büyük bir ekran değil, her şey tek bir panelden kontrol edilebilir. Daha da etkileyici olan, dosyaları bir platformdan diğerine sürükleyip bırakmak zorunda olduğu sorunsuz ve hızlı bir şekilde dosya aktarma işlemidir.

MateBook 13’ün önceki yinelemesi ile ilgili yaygın bir şikayet, kısa pil ömrü idi. 2021 halefi ile Huawei, soruna baktı, ancak uzun bir atışla değil.

Kağıt üzerinde, dizüstü bilgisayar yaklaşık 11 saat kullanım övünecek şekilde lanse edilir; yine de, YouTube videoları izlemek, müzik dinlemek veya kelime işlem yapmak gibi hafif görevler maksimum sekiz saat verir. Görüntülü arama gibi ılımlı etkinlikler beş saate kadar sürebilirken, CPU-yoğun görevler (video düzenleme, oluşturma vb.) Pil dayanıklılığını sadece iki saate düşürür.

Dizüstü bilgisayarın 65W C Tipi şarj cihazı, dayanıklılık eksikliğini telafi ederek ölü bir durumdan iki saatten biraz daha uzun bir sürede tam şarja ulaşmasını sağlar. Huawei akıllı telefonların sahipleri, şarj sürelerinde büyük bir artış sağlayan tescilli Supercharge teknolojisi ile cihazlarını da şarj etmek için kullanabilirler.

MateBook 13, özellikle Huawei akıllı telefonlarına sahip olanlar için sağlam, uygun fiyatlı bir çalışma arkadaşıdır. Sezgisel ekosistemi, hem eğlence hem de iş amaçlı kullanışlı olan pürüzsüz bir çift ekran deneyimi için her iki cihazı da senkronize etmeyi kolaylaştırır. Ultra taşınabilir cihazın küçük, zayıf form faktörü, bağlantı noktası seçiminden ve pil ömründen bazı tavizler verildiği anlamına gelir ve bu da bazıları için daha az kolaylık sağlar. Harika bir ekran ve özellik seti ile, MateBook 13 yatırıma değer, ancak tam zamanlı içerik oluşturucular, yalnızca donanım ve uzun ömürlü perspektiften piyasadaki diğer daha sağlam, daha yüksek performanslı seçenekleri tercih etmek isteyebilirler.