Ana sayfa BLOG Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

Güneş Kremi Nasıl Kullanılır?

güneş-kremi-nasıl-kullanılır

Yaz aylarında, güneş kremi günlük rutinin bir parçası haline gelir. Güneş kremi genellikle losyon, köpük veya sprey şeklinde bulunur, insan derisini güneş yanığı gibi güneşe maruz kalmanın zararlı etkilerinden korumak için çalışır . Güneş cilt için D vitamini sağlarken, güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalmanın insan cildi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir. Cilt üç ana katmandan oluşur: epidermis, dermis ve hipodermis. En dış tabaka olan epidermis, cildi ultraviyole ışığından korumak için melanin içerir. Bu ışınlar cilt hücrelerine zarar verebilir ve cildin elastikiyetini azaltabilir, bu da hızlı yaşlanmayı, kırışıklıkları ve kızarık cildi teşvik eder. Güneş koruyucuların yeterli cilt bakımı için çok önemli olduğu açıktır.

SPF nedir?

Şu anda piyasada, çeşitli SPF’lere sahip çeşitli güneş koruyucuları bulunmaktadır .SPF veya güneş koruma faktörü, güneşin ultraviyole ışınlarının, ürün kullanımından sonra ürünün kullanılmamasına göre cildi etkilemesi için geçen sürenin sayısal bir ölçümüdür. Örneğin, SPF’si 60 olan bir güneş kremi, güneş kremi uygulandıktan sonra güneşin cilde zarar vermesinin, ürünün kullanılmadığı süreden daha fazla 60 dakika alacağını gösterir. Daha yüksek SPF güneş koruyucularının daha düşük SPF güneş koruyucularından daha koruyucu olması amaçlanırken, araştırmalar daha yüksek SPF güneş koruyucuları kullanan kişilerin güneşte daha fazla zaman harcayacağını ve daha az sıklıkta yeniden uygulanacağını göstermiştir. Dermatologlar, güneş koruyucusunu açık havada yaklaşık iki saatte bir tekrar uygulamayı önerir.

Geniş spektrum ne demektir?

Işığın rengi, dalga boyu ile belirlenir. Değişen dalga boylarında tam bir elektromanyetik spektrum vardır ve görünür ışık bu spektrumun sadece bir kısmıdır. Spektrumun cilt hasarı açısından önemli olan kısmı ultraviyole ışıktır. Ultraviyole veya UV ışığı 10 nanometreden 400 nanometreye kadar değişir. Güneşin dünya atmosferine nüfuz eden ultraviyole ışınları iki kategoriye ayrılır: UVA ve UVB. UVA ışınlarına maruz kalmak, cildin katmanları içinde derinlere seyahat edebildikleri için yaşlanmaya ve kırışıklıklara neden olabilir. UVB ışınlarına maruz kalma normalde güneş yanıklarına neden olur. Her iki ışın türü de malign ve benign cilt kanserlerinin gelişmesinden sorumludur. Genellikle güneş koruyucuların çoğu UVB ışınlarına karşı güçlü koruma sağlar, ancak UVA ışınlarından korunmada her zaman etkili olmazlar. “Geniş spektrumlu” olarak etiketlenen güneşten koruyucu ürünler, bu ürünlerin UVB ışınlarından korunma ile ilgili olarak UVA ışınlarına karşı oransal koruma sunduğunu göstermektedir. FDA, geçtiğinde ürünün geniş spektrumlu bir güneş koruyucu olarak listelenmesine izin veren bir test geliştirdi.

Güneş Koruyucu Çeşitleri

Mineral Güneş Koruyucu

Mineral güneş kremi genellikle fiziksel güneş kremi olarak da adlandırılır. Bu tür güneş koruyucu, güneş ışınlarını yansıtacak şekilde cildin üzerine bir tabaka oluşturarak cildi korur. Bu yansıtıcı tabaka çinko oksit ve titanyum dioksit gibi mineraller kullanılarak geliştirilmiştir. Birçok farklı cilt tipine sahip bireyler olduğu için, özellikle hassas ciltler için fiziksel veya mineral güneş koruyucu güvenli bir seçenektir. Nemlendirir ve ciltte daha az tahrişe neden olur. Özellikleri ve mekanizması nedeniyle, bu tür güneş koruyucu geleneksel olarak iyi karışmaz ve cildin görünümü üzerinde bir etkiye neden olur. Bu sorunu gidermek için, son mineral güneş koruyucu ürünleri uygulandığında daha iyi bir görünüm için renk ve mat özellikler ekledi.

Kimyasal Güneş Koruyucu

Kimyasal güneş koruyucu, mineral güneşten farklı olarak ciltte oturmaz. Aksine, epidermise girer ve cilde maruz kalan güneşten gelen ultraviyole ışık ışınlarını emer. Güneş koruyucudaki oksibenzon, avobenzon ve oktinoxate gibi bazı kimyasallar, emilen ultraviyole ışınlarının ısıya dönüştürülmesinden sorumludur. Isı daha sonra vücuttan salınır. Dermatologlar, fiziksel aktiviteye karışan veya güneşe maruz kalma sırasında aşırı ter üreten kişilere kimyasal bir güneş kremi önerir. Bu tür güneş koruyucu, suya dayanıklı özellikleri nedeniyle yüzme veya suya maruz kalanlar için de faydalıdır.

Cilt insan vücudundaki en büyük organdır ve anatomik konumu nedeniyle cildi ağır güneşe maruz kalma gibi çevresel faktörlerden korumak önemlidir. Güneş koruyucu cilt bakımı için hayati bir araçtır ve güneş koruyucuların nasıl çalıştığını, farklı SPF seviyeleri ve geniş spektrum özelliklerine sahip çeşitli güneş koruyucu tiplerinin mekanizmalarını ve özelliklerini anlamak önemlidir.