Ana sayfa SAĞLIK Gece Vardiyasında Çalışmanın Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Gece Vardiyasında Çalışmanın Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

gece-vardiyasında-çalışmanın-sağlık-üzerindeki-etkisi

Yeni araştırmalar, çalışma gecesi vardiyalarının, özellikle uyku düzenleri, hormon seviyeleri ve kronik hastalık riskinin sağlık üzerindeki etkilerini araştırıyor.

Modern ekonomide, birçok sektör gece vardiyasında çalışan çalışanlara güvenmektedir . Bu endüstriler genellikle sağlık, ilk müdahale ekipleri, seyahat ve ticaret gibi 24 saat hizmet gerektiren endüstrilerdir. Amerikalı çalışanların yüzde 17’sinden fazlası, 18:00 ile 18:00 saatleri arasında çalışıyor, yani işgücünün büyük bir kısmı gece vardiyası işine katılıyor.

Çalışma gece vardiyası, vücudun sirkadiyen ritim olarak da adlandırılan doğal uyku / uyanma döngüsünü etkiler ve bunun çeşitli hormonların seviyelerini değiştirdiği düşünülmektedir. Çalışma gece vardiyası ile ilişkili sağlık riskini belirlemek için Amerikan Osteopatik Derneği Dergisi’nde yayınlanan bir Amerikan çalışması , çalışma gecesi vardiyaları ve çeşitli sağlık sorunları arasındaki ilişkiyi incelemiştir.

Araştırmacılar, Ağustos 2018 ve Ekim 2018 arasında çalışma gecesi vardiyasının sağlık üzerindeki etkilerini değerlendiren gözlemsel çalışmalara, hayvan çalışmalarına ve klinik çalışmalara baktı. Çalışma gece vardiyasının, uyku bozuklukları ve metabolik sendrom riskinde artış ile ilişkili olduğunu keşfettiler. Metabolik sendrom, yüksek tansiyon, yüksek kan kolesterolü ve obezite gibi kalp hastalığı ve tip 2 diyabet gibi kronik durumlara yol açabilen bir grup hastalıktır . Buna ek olarak, araştırmacılar gece vardiyasının nasıl çalıştığı ve olumsuz sağlık sonuçlarının nasıl ilişkili olduğu konusunda birkaç fikir ortaya attılar.

Yazının İçindekiler

Uyku

Gece vardiyalı çalışanların, özellikle gece ve gündüz vardiyaları arasında geçiş yapanlar için, tutarlı bir uyku programı oluşturmaları genellikle zordur. Bu, vücudun sirkadiyen ritimlerini bozar, uyku bozuklukları ve metabolik sendromla sonuçlanabilecek anormal hormon seviyelerine yol açar. Bunu düzeltmenin bazı yolları, gece veya gündüz vardiyalarında sürekli çalışmak ve her 24 saatte yedi ila sekiz saat arasında uyumaktır ve gece saatlerine olabildiğince yakın planlanmıştır.

Işığa maruz kalma

Işığa maruz kalmak, insanları uykulu hissettiren hormon olan melatonin üretimini azaltır. İşçilerin vardiyaları sırasında uyanık kalmasına yardımcı olmak için işverenler işyerine parlak aydınlatma kurabilirler. İşçilerin vardiyalarından sonra yatağa gitmelerine yardımcı olmak için, uyku saatinden iki saat önce mavi ışıktan kaçınabilirler. Bu, ekranlardan kaçınarak veya mavi ışığı engelleyen özel gözlükler giyerek yapılabilir.

Diyet

Önceki araştırmalar, gece vardiyasında çalışanların yemek atlama, daha fazla şeker ve doymuş yağ tüketme ve daha az protein ve sebze tüketme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Tüm bu faktörler obezite ve yüksek kan şekeri ve kolesterol ile ilişkilidir. Bunu önlemek için araştırmacılar, düzenli zaman aralıklarında günde üç öğün yemek yemeyi önermektedir, kalorilerin çoğu yatmadan önce sabahları tüketilmektedir. Ayrıca, yemeklerin protein ve sebzelerin etrafına odaklanması önemlidir.

Bu çalışmanın sonuçları, çalışma gecesi vardiyasında artmış uyku bozuklukları ve metabolik sendrom riski ile ilişkili olduğunu düşündürmektedir. Özellikle metabolik sendrom, kalp hastalığı ve tip 2 diyabet riskinde artış ile ilişkilidir. Daha güçlü bir korelasyon belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.