Ana sayfa Hayvanlar Evde Yeni Bir Evcil Hayvan Beslemeden Önce Dikkat Edilecek 10 Bilgi

Evde Yeni Bir Evcil Hayvan Beslemeden Önce Dikkat Edilecek 10 Bilgi

evcil-hayvan-beslemek
evcil-hayvan-beslemek

Evde evcil hayvan beslemek istiyorum dediniz, peki ne yapmanız gerekiyor. Peki hayvan beslemenin yararları ve çocuklarınız için zararları nelerdir ? Hayvan evlat edinmek istiyorsunuz bunun onlara faydası ve ortaya çıkabilecek sorunlar nelerdir. Evcil hayvanın alerjisi nedir, hangisinin bakımı daha kolay, evde bakılacak en masrafsız evcil hayvan konularında bilgi sahibi olmak istemeniz çok normal. İşte bu yazımızda; İlk evcil hayvanını sahiplenmek isteyenlerin onları edinmeden önce bilmenizi istediğimiz bir takım bilgiler paylaşıyoruz.

Hayattaki en güzel anlardan bazıları, evcil hayvanlarımız ile ilk kez tanıştığımız günü, onları evlat edindiğimizi ve bizimle birlikte eve döndükleri günü içerir. İşte eve yeni bir köpek veya kedi getirmeden önce dikkat etmeniz gereken 10 şey.

evcil-hayvan-beslemek

#1 Kendinizi Onlara Adayabilir Misiniz?

Köpeğinize günde üç kez yürümek için zamanınız var mı? Her akşam kedinizi egzersiz yapmayı hatırlayacak mısınız? Cevap hayırsa ve bu temel görevleri yerine getirebilecek hiç kimseniz yoksa, burada durmalı ve bir balık veya bir muhabbet kuşunu düşük talep gören bir hayvan arkadaşı olarak düşünmelisiniz.

#2 Evcil Hayvanınız Yaşam Stilinize Uyacak mı?

Ne kadar popüler veya sevimli olduğuna göre evcil hayvan seçimi, muhtemelen insanların aldığı en kötü kararlardan biridir. Çok sık bu evcil hayvanlar kendilerini çok yüksek enerji, çok muhtaç, çok hoşgörüsüz olduklarını gösterdiklerinde hayvan barınağında kararsız bir şekilde bırakılırlar… liste sonsuzdur.

İlgilendiğiniz cinsi tanıyın ve mizaç sağlama yeteneğinize uymuyorsa fikrinizi değiştirmeye açık olun. Hayvanı evlat edinen insanlardan birçok soru sorun, hatta bazı üyelerin sorularını sormak için bir cins spesifik grup bile bulabilirsiniz.

Elbette, sevimli insanlar ve her boyutta evde yaşayabilirler ve bakımları çok düşüktür. Buradaki yakalamak, genellikle çocuklara karşı çok hoşgörülü olmadıkları ve fazla provokasyonu olmayan çocukları ısırdıkları için bilinen ırklardan biri olmalarıdır. Bir evcil kedi aynı zamanda kişiliğinizle de uyuşmalıdır. Örneğin, bazı kediler, diğerleri çoğunlukla bağımsızken, çok fazla dikkat ve etkileşim gerektirir. Araştırmanızı yapın ve akıllıca seçin.

#3 Evcil Hayvan Sahiplenmeden Önce Veterinerlerle Görüşün

Size uygun hayvan tipine karar vermeden önce, arkadaşlarından veteriner tavsiyelerini isteyin. Bir veteriner yaşam tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza göre en uygun evcil hayvanı seçmenize yardımcı olacak mükemmel bir bilgi kaynağı olabilir.

Tüm veterinerler aynı değildir ve ihtiyaçlarınıza en uygun veteriner hekim istersiniz. Bu, yaşam boyu bir ilişki olacak ve bu yüzden, seçim çok önemlidir. Yine araştırmanızı yapın. Etrafınızdaki veterinerlerin çevrim içi yorumlarını okuyun, bölgenizdeki bakım uzmanlarına önerilerini sorun ve onlarla röportaj randevuları alın.

Tavsiyemiz: Tamamen bir veterinerin insanlara karşı olan arkadaşlığına (yani, siz) güvenmeyin. İyi bir veteriner, genellikle hayvanlarla ilgili olarak insanlardan daha iyi becerilere sahiptir. Aynı zamanda veterinerinize birkaç referans verebileceklerini sorun.

#4 Evinizi Evcil Hayvan Dostu Yapın

Sakız kadar basit bir şeyin köpekler için ölümcül olabileceğini veya ibuprofenin kediler için toksik olduğunu biliyor muydunuz? Yeni bir evcil hayvan evi getirmeden önce, tehlikeleri araştırmak ve onları yoldan çıkarmak ya da evden çıkarmak için şimdi evinizden geçmek çok önemlidir.

Bu, evcil hayvan seviyesindeki dolapları, tezgah üstlerini, zeminde kimyasal şişeleri, küçük oyuncakları, elektrik kablolarını ve perde kablolarını içerir. Ve orada bitmiyor. Ayrıca evinizi ve bahçenizi köpekler veya kediler için toksik bitkiler açısından kontrol etmeniz ve bir çanta veya çanta taşırsanız, genellikle ksilitol içeren şekersiz sakız gibi potansiyel tehlikeleri bulmanız ve atmanız gerekecektir.

#5 Yaşı ve Cinsine Uygun Gıda Seçin

Tüm evcil hayvan yiyecekleri aynı değildir. Bazıları diğerlerinden daha iyi, bazıları ise her zaman gerçeklerle desteklenmeyen iddialarda bulunur. Evde beslenen hayvan yiyecek torbasını kapmak veya kapaktaki en güzel tasarıma sahip olmak kolay olacaktır, ancak evcil hayvanlarımızın uzun süreli sağlığını garanti edecek şey bu değildir.

Köpeğiniz veya kediniz için en iyi yemeği seçin ve her zaman tam ve dengeli olarak etiketlenmiş bir diyet arayın. Genç olduklarından, yaşlı olduklarına kadar, evcil hayvan maması seçenekleriniz evcil hayvanın özel ihtiyaçları, yaşam evresi ve yaşam tarzı konusunda yönlendirilmelidir. Neden önemli olduğu ve neye bakılacağı hakkında iyi bir fikir edinmek için bazı araştırmalar yapabilirsiniz, ancak en iyi tavsiye için veterinerinize danışın.

#6 Adaptasyon Sürecine Hazır Olun

Eğer bir köpek yavrusu ise, evinize evlat edineceksiniz, ağlamaya hazır olun. Evet, tıpkı insan bebeklerinde olduğu gibi, bebek köpekler de geceleri yeni evlerinde ilk günlerinde ağlarlar. Ama insan bebeklerin aksine, onu rahatlatmak için köpeğinizi yatağınıza götürmek iyi bir fikir değildir. Yavru köpeğini eve getirmeden önce yapabileceğiniz en iyi şey, rahat bir yatak veya kapalı bir köpek kulübesiyle dolaşmaktan kaçınmak için rahat bir yatağın bulunduğu sessiz ve kapalı bir alandır.

Köpeğinizin kalıcı noktası olacak yeri seçin. Gün boyunca, köpeğinizin her şeyi koklamak için evin etrafında dolaşmak için ücretsiz ve denetimli ayrıcalıklara sahip olmasına izin verin. Bu aynı zamanda ilk seferde kaçırmış olabileceğiniz tehlikeleri tespit etmek için iyi bir yol olacaktır.

Kediler için yatma zamanı biraz daha kolaydır. Kedinin uyku alanını çöp kutusuna yakın güvenli bir alanda düzenleyin, böylece onu aramaya kaybolmaz ve sonra da uyuyana kadar çevresinde dolanmaya devam eder.

#7 Evcil Hayvanınızı Eğitin

Mutlu eviniz mutlu bir ev kalacaksa, evcil hayvanınızın eve getirilmesinden hemen sonra kaplanmanın başlaması gerekir. Bir yavru kediyi evlat ediniyorsanız, onu içeri alır almaz onu çöp kutusuna tanıtın. Eğer bir köpek yavrusu ise, onu kiralayın ve mahallesini tanımaya başlamak için onu dışarı çıkarın.

Yavruların çoğu yeni çevreleri tarafından korkutulacak ve köpeğinize korkutmak istemezsiniz. İlk gezide çok kısa bir yürüyüş yeterlidir. Bu ilk gezi konusunda eğitime başlayın. Yavru köpek dışarıda kendini rahatlattığında, “Şimdi git” der. Bu komutun tekrarı, köpeğinizin ne kadar süredir endişelenmeden köpeğinizi her türlü hava koşulunda dışarı çıkarabilmenizi sağlayacak. kendini rahatlatmak için alacak.

#8 Evcil Hayvan Davranışlarını Uygun Oyuncaklar Seçin

Doğru davranır, özellikle yavru köpekler için esastır. Davranışlar, bilinçli kullanıldığında davranış eğitimi için en iyi araçlardan biridir. Birkaç farklı köpekle deney yapın ve köpek yavrusu için en yüksek değere sahip olanı uygulayın. Bu, bir kedi cırcır böceği geçerken bile yanınızda kalmak da dahil olmak üzere her şeyi yapacağı tedavi olacaktır. Davranır verirken pratik kalın. “Küçük bebeklerimizi” tedavi etmek konusunda liberal olmak cazip gelir ve tıpkı bir insan çocuğuna şeker vermek gibi, çok fazla aperatif sağlıksız bir vücuda yol açabilir; Sağlıklı atıştırmalıklar bile aşırı kilo alabilir.

Antrenman fırsatları için her zaman cebinizde kalan şeyleri cebinizde tutun. Rawhide ile dikkatli olun; parçalara ayrılabilir ve büyük parçalarda yutulabilir, potansiyel olarak boğulma veya bağırsak tıkanmalarına neden olabilir. Oyuncaklar, düğmelerden, tellerden ve ısırılıp yutulabilecek her şeyden arınmış olmalıdır.

Köpekler için yapılmış lastik toplarla (yırtılması daha zor), naylon kemikleri, toksik olmayan doldurulmuş oyuncakları kullanın ve diğer köpeklerden “ebeveynlerden” köpek baskısı altında tutulan oyuncaklarla ilgili tavsiye almasını isteyin.

Kediler için, tüy çubukları her zaman popülerdir ve bir çok kedi lazer ışığı cihazlarına duyarlıdır. Ve eski standbys de unutma: catnip doldurulmuş fare oyuncağı ve eski kutular. Kedilerin aşkı da öyle davranır, bu yüzden yukarıdakilerle aynı tavsiyelere uyun ve makul bir şekilde davranın.

#9 Kısırlaştırmayı düşünün

Spay veya kısırlaştırma ameliyatı anlamına gelebilecek bir terim olan kısırlaştırma, tipik olarak sekiz haftalıkken yapılabilir. Genel olarak kısırlaştırma işlemi, hayvanın üreme yaşına ulaşmasından çok önce, yaklaşık altı ila altı ay arasında gerçekleştirilir. Bazı insanlar, hayvanın kimliğini (erkek) kimliğini yitireceği, hayvanın doğurduğu yaşamın dönüm noktasını kaçıracağı ya da hayvanın kabiliyetini kaybedeceği hissine dayanmamayı tercih eder. koruyucu. Bu nedenlerin hiçbiri aslında dayanmamaktadır.

Evcil hayvanınızın sağlığı için yapabileceğiniz en iyi şey, kısırlaştırılmasıdır. Evet, kısırlaştırma çoğu durumda saldırganlığı azaltır, ancak köpeği insan ailesinden daha az koruyucu yapmaz. Ve dişi hayvanınız doğum yapmamaktan daha az hissetmeyecektir. Bebeklerini ondan almış olması, hiç doğum yapmamasından daha kötü olurdu. Farkı bilmeyecek. Ayrıca memelilerin ve yumurtalıkların kanserine daha az eğilimli olacaktır. Veteriner hekiminize önerilerini sorun.

#10 Evcil Hayvanını Kimliğine Uygun Giydir

Son olarak, köpeğinizin veya yavru kedinizin kimliğinizle uygun bir şekilde donatıldığından emin olun, böylece eğer gevşeyecek olursa – ve sonunda herkesin başına gelir – sonunda size güvenle geri dönmesini sağlayacaksınız. İletişim bilgilerinizin evcil hayvanınızın yakasında, bir etikette veya doğrudan yakanın üzerine basılmasını sağlayın (ikincisi özel olarak sipariş edilebilir veya tarafınızdan yapılabilir).

Ayrıca fotoğrafları elinizde tutun. Bu, evcil hayvanınızın büyümesini izlemek için iyi bir nedendir, ancak evcil hayvanınızın onlara ulaştırılması durumunda onları kasabaya yaymak ya da yerel barınağa çıkmak için zamanı geldiğinde bu görüntülere ihtiyacınız olabilir. Tasmaya takılan bir GPS cihazı, evcil hayvanınızı takip etmenin akıllıca bir yoludur, ancak tasma kaybolduğunda etkinliğini kaybeder.

Mikroçipler tanımlama için en iyi güvencektir ve kaybolan bir evcil hayvan bulmak için en iyi şans için bir yakayla birlikte kullanılması gerekir. İletişim bilgilerinizde her değişiklik olduğunda, mikroçip kayıtlarını tutan şirketle iletişim bilgilerinizi güncellemeyi unutmayın. Evcil hayvanınızın size iade edilmesi veya sonsuza dek kaybedilmesi arasında bir fark yaratabilir.

Buraya kadar okuduğunuza göre tam bir hayvan seversiniz. Canlılar hakkındaki bu yazımız dikkatinizi çekebilir.