Ana sayfa YAŞAM En İyi Alarm Sesi Ne Olmalıdır?

En İyi Alarm Sesi Ne Olmalıdır?

sabah-uyanmak-için-en-iyi-alarm-sesi

Sabah uyanmakta zorluk mu çekiyorsun? Son araştırmalar, uyanmak için en iyi alarm sesi melodik bir alarm tonudur.

En İyi Alarm Sesi Ne Olmalı!

Hangi sesle uyanıyorsun? Bip sesi, bip sesi, bip sesi sert, monoton bir ton mu? En sevdiğin melodi mi? Saatli radyo? PLoS One’da yayınlanan yeni bir araştırmaya göre , uyandırma alarmınız için ayarladığınız ses, sabah ne kadar şaşırmış olduğunuzu etkileyebilir.

Uyku Süresi Önemli

Sabah garipliği – veya daha resmi olarak uyku ataleti – uyanıklıktan sonra sıfırdan dört saate kadar uyanıklıkta bir azalmadır. Bazıları için dört saat uykusuna izin verilebilirken (kafein tüm problemleri çözer, değil mi?), Bazı meslekler ilk müdahale ekipleri veya NASA astronotları gibi acil uyanıklık gerektirir. Bu meslekler için uyku ataleti ölümcül olabilir. 2010 yılında, Air India Flight Express Flight 812, pilot bir kestirmeden uyandıktan hemen sonra düştü. Kaza 158 ölümle sonuçlandı.

Alarm Sesi Hakkındaki Araştırmalar

Sabah uyanıklığını optimize etmek, Avustralya’daki RMIT Üniversitesi’ndeki araştırmacıları uyku ataleti ve alarm sesi arasındaki ilişkiyi araştırmaya yöneltti. Önceki araştırmalar, müzik ve alarm sesinin uyku ataletinin etkilerini olumsuz etkileyebileceğini göstermiştir. Toplum sabah alarmlarına büyük ölçüde güvendiğinden, insanların% 68,2’si bir tanesini kullanıyor, uyanmak için en iyi alarm sesi ne olduğunu belirlemek erken gün verimliliğini artırabilir.

sabah-uyanmak-için-en-iyi-alarm-sesi

Çalışmaya 50 kişi evlerinin rahatlığında katıldı. Araştırmacılar katılımcılara, uyandıktan sonraki dört saat içinde anonim ve çevrimiçi bir anket doldurmaları talimatını verdiler. Ankette, bir alarm kullanıp kullanmadıkları, alarm sesi türü, gariplik ve alarmlarıyla ilgili öznel duygular hakkında sorular yer aldı. Çalışma Mayıs 2017’den Mayıs 2018’e kadar sürdü.

Araştırmacılar uyku ataleti ile alarm ses tipi arasında anlamlı bir ilişki bulamadılar ve uyku ataleti ile alarm hakkındaki öznel duygular arasında anlamlı bir ilişki bulamadılar. Ancak, melodi ve uyku ataleti arasında bir ilişki buldular. Melodik alarm tonları sabah garipliğini azaltırken, nötr, melodik alarm tonları sabah garipliğini arttırdı. Melodik alarmlara örnek olarak Beach Boys’un “İyi Titreşimler” veya The Cure’un “Bana Yakını” verilebilir. Melodik olmayan bir alarm örneği ( en iyi alarm sesi bu olabilir) , sürekli bir bip, bip, biptir .

Alarm Sesinin Uykuya Etkisi

Sonuçlar alarm tonlarının melodik olması gerektiğini gösterirken, daha fazla araştırmanın yapılması gerekmektedir. Çalışma, katılımcının yaşam tarzını, uyku alışkanlıklarını veya uyku süresini dikkate almadı. Tüm bunlar alarm sesinden bağımsız olarak uyku ataletinde rol oynayabilir. Dikkate alınması gereken diğer faktörler alarmın yerleştirilmesi, ses seviyesi ve muhtemelen erteleme düğmesinin erişilebilirliğidir.