Ana sayfa SAĞLIK En İyi 5 Kalp Dostu Yiyecekler, Baharatlar ve Besinler

En İyi 5 Kalp Dostu Yiyecekler, Baharatlar ve Besinler

kalp-sagliginiz-icin-en-iyi-yiyecekler

Kalp sağlığına dikkat etmek hepimizin dikkat etmesi gereken bir şeydir ve şükürler olsun ki daha fazla sağlık araştırması yapıldıkça hangisi kalp dostu yiyecekler hangisidir, hangi besinler kalbe iyi gelir, hangi baharatlar kalp açısından faydalıdır bunları keşfediyoruz.

Son zamanlarda, ağırlıklı olarak bitki temelli bir diyete, kardiyovasküler hastalık riskinin azaltılması açısından daha fazla dikkat edilmektedir. 

Bunun tabağınıza nasıl dönüştüğünü merak ediyorsanız, burada en iyi besinler, çoğunlukla bitkiler, beslenme uzmanı, şef ve  Falling in Food with Love ,  Zoe Bingley-Pullin, kalbiniz için düzenli olarak tüketmenizi önerir.

kalp dostu yiyecekler görseli

Çiğ fındık – ceviz, brezilya fıstığı, kaju fıstığı, fındık ve macadamia fıstığı

Çiğ fındık, bitki bazlı protein, sağlıklı yağlar, lif, antioksidanlar, vitaminler ve mineraller için mükemmel bir kaynaktır. Kalp sağlığı açısından,  araştırmalar  günde yaklaşık 20 gr fındık yemenin insanların koroner kalp hastalığı riskini yaklaşık% 30 oranında azaltabileceğini önermektedir. 

Ceviz, tüm fındıkların en yüksek antioksidan içeriğinden birine sahiptir ve kalp sağlığı söz konusu olduğunda özellikle iyi bir seçimdir.

Kenevir tohumları, keten tohumu tohumları (yağlar dahil) ve yağlı balıklar (somon, uskumru, sardalye)

Kenevir tohumu, keten tohumu ve yağlı balık, omega-3 yağ asitleri kaynaklarıdır. Bu yağları duymuş olmanız muhtemeldir çünkü bunlar ‘zorunlu’ – vücut tarafından yapılamaz ve diyette tüketilmelidir. 

Omega 3 yağları özellikle kalp sağlığı için iyidir, çünkü trigliseritleri azaltma, kan damarı esnekliğini geliştirme ve kan pıhtıları ve iltihaplanma potansiyelini azaltma yetenekleri nedeniyle azaltılmış bir kardiyovasküler hastalık riskine bağlıdırlar. 

Kenevir veya keten tohumu yağı satın alırken, doğrudan buzdolabından satın aldığınızdan ve şişeyi buzdolabında sakladığınızdan emin olun çünkü bu yağlar sertleşmeye karşı çok hassastır.

Yulaf, yulaf kepeği, arpa ve elma – çözünür lif

Lif, kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olmak için harika bir araçtır çünkü lif, kan basıncını, kolesterolü düşürmeye ve sağlıklı bir kiloyu korumamıza yardımcı olabilir. 

Tüm lifler yardımcı olmakla birlikte, çözünür lif kolesterolü düşürmek için özellikle iyidir, çünkü kolesterole bağlanır ve kolesterolün vücuttan atılmasına yardımcı olur. Diyetinize daha fazla lif eklerken, sindirim sisteminizin uyum sağlamasına izin vermek ve istenmeyen yan etkilerden kaçınmak için yavaşça başlayın!

Bakliyat

Baklagiller lif bakımından da yüksek olmasına rağmen, kendi sözlerini alırlar! Baklagiller sadece lif ve yağsız bitki bazlı protein sunmakla kalmaz, aynı zamanda bir dizi vitamin ve mineral bakımından da zengindir. Ek olarak, baklagiller sağlıksız trans ve doymuş yağlarda çok düşüktür, bu da diyette sınırlandırılmalıdır. 

Bu, kalp sağlığı söz konusu olduğunda ve baklagillerin diyette düzenli olarak hayvan bazlı protein yerine geçmesi için iyi bir seçim olmasını sağladığında güçlü bir kombinasyondur. Neyse ki, yiyecek sıkıntısını önlemeye yardımcı olan çok çeşitli baklagiller vardır, bazı popüler seçimler arasında nohut, mercimek, siyah fasulye, kırmızı barbunya fasulyesi, cannellini fasulyesi ve karışık fasulye bulunur. 

Konserve baklagiller kullanılıyorsa, organik ve tuz azaltılmışı tercih edin ve kullanmadan önce iyice durulayın.

Otlar ve baharatlar – zerdeçal, sarımsak, biberiye, tarçın, zencefil ve kırmızı biber

Otlar ve baharatlar, her ikisi de kalp dostu baharatlar diyebilmek için faydalı olan zengin bir antioksidan kaynağı ve anti-enflamatuar bileşikler sunar. Bunun nedeni, kısmen oksidatif stresin kalp hastalığına katkıda bulunduğu bilinen bir maddedir ve antioksidan bakımından zengin baharatlar yiyerek, oksidatif stresle mücadeleye yardımcı olabilir ve kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. 

Bununla birlikte, bir dahaki sefere yemek pişirdiğinizde, sadece lezzeti artırmakla kalmayacak, aynı zamanda kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabileceğinden, yemeği baharatlamak için biraz baharat eklemeyi deneyin.