Ana sayfa TEKNOLOJİ Dünyanın En İyi Programlama Dilleri 2021

Dünyanın En İyi Programlama Dilleri 2021

en iyi programlama-dilleri-2020

Bu yazıda progralama öğrenmek isteyen kişilerin araştırmış olduğu dünyanın en iyi programlama dilleri neler olduğunu paylaşacağız.

Yazılım geliştirme alanında bir yeniyseniz, aklınıza ilk gelen soru “Nereden başlamalı?” ve programlama dilleri nedir? sorularıdır. Dır. Şüphesiz bu doğru!Aralarından seçim yapabileceğiniz yüzlerce kişi var, ama bunu nasıl keşfedeceksiniz? Hangisi sizin, ilgi alanlarınız ve kariyer hedefleriniz için en uygun olacak? 2021 yılı için öğrenilecek en iyi programlama dilini seçmenin en kolay yollarından biri, piyasanın söylediklerini, teknoloji trendinin nereye gittiğini dinlemektir.

Aşağı inerken, web geliştirme, mobil geliştirme, oyun geliştirme ve daha fazlası için en iyi ve en zorlu programlama dillerinden bazılarını bulacaksınız.Sonunda, hangi programlama dillerinin önümüzdeki yıllarda ve ötesinde kariyerinizin artmasına yardımcı olabileceğini net bir şekilde göreceksiniz.

1. JavaScript

Bu günlerde JavaScript kullanmadan bir yazılım geliştiricisi olmak imkansız görünüyor. Listedeki ilk JavaScript, JavaScript olmadan yazılım geliştirmeyi hayal etmek imkansız görünüyor.

Stack Overflow’un 2018 Geliştirici Anketine baktığımızda , JavaScript 6 yıl boyunca geliştiriciler arasında en popüler dildir. Ve yaklaşık% 65’i geçen yıl bu dili kullandı.

Öncelikle, JavaScript hafiftir, yorumlanır ve ön uç geliştirmede önemli bir rol oynar. Bazı büyük sosyal medya platformları bile JavaScript’in etkileşimli web sayfaları oluşturmak için kolay bir yol sunduğuna ve kariyer odaklı olduğuna inanıyor.

JavaScript, tüm büyük tarayıcılarla uyumluluğu nedeniyle en çok tercih edilir ve en iyi programlama dilleri sahip olduğu söz dizimiyle gerçekten esnektir. Ön uç dil olan JavaScript, sunucu tarafında Node.js ile de kullanılır.

Her şeyden önce, yeni başlayanlar arasında JavaScript en güzel programlama dilini yapın.

2. Python

Bu sizi şaşırtabilir; Python’u 2 numarada tuttum, anketlerin çoğunda 5 numaraya yerleştirildi. Ama, kesinlikle inanmana izin vereceğim, işte neden?

Python, listemdeki genel amaçlı, kullanıcı dostu programlama dilinden biridir. Bunu böyle yapan nedir? Java gibi, Python sözdizimi de açık, sezgisel ve İngilizceye neredeyse benzer. Python’un “nesne tabanlı” alt kümesi, JavaScript’e benzer bir yerde.

Stack Overflow’a göre, “Kabul edilecek veya taşınacak – ya da çok erken göç edecek” bir bölüm var ve python için en yüksek olan% 12. Genel olarak, python’a göç eden insanlar% 42’ye yakındır ve bu da 2 numarada olduğunu gösterir.

Kariyerinizi Django – Açık kaynak çerçevesi gibi arka uç gelişiminde yapmak istiyorsanız, öğrenmeyi ve özelliklerle dolu, ancak popüler hale getiren python ile yazılmıştır. Ayrıca, python’un çok yönlü ve güçlü olmasını sağlayan çeşitli uygulamaları vardır.

Bilimsel hesaplama, makine öğrenimi ve mühendislik gibi alanlarda çok popüler olan Python, sınıf tanımlarında fazla sorgulama yapmadan basit fonksiyonları ve değişkenleri kullanan bir programlama stilini destekler.

3. Java

Birisi java’nın neden olduğunu sorarsa, en sık kullanılan cümle “ en çok kullanılan programlama dilleri biri” olacaktır – Java son 20 yıldır iktidardaki programlama dilidir. Java% 99 nesne yönelimlidir ve java nesneleri kendileri dışındaki verilere referans içermediğinden sağlamdır. Java otomatik bellek ayırma ve çöp toplama kullandığından C ++ ‘dan daha basittir.

Java, platformlar arası uyumludur veya platformdan bağımsızdır. Herhangi bir yere kod yazabildiğiniz için (yani tüm cihazlarda kastediyorum), düşük seviyeli makine kodunu derleyin ve son olarak JVM – Java Sanal Makinesi’ni (platforma bağımlı olan) kullanarak herhangi bir platformda yürütün.

Java, Android işletim sisteminin temelini oluşturur ve çeşitli arka uç uygulamaları yapmak için yaklaşık % 90 fortune 500 şirketini seçti . Amazon Web Services ve Windows Azure tarafından çalıştırılan en büyük sansasyon Apache Hadoop veri işlemeyi almaktan çekinmeyin.

Pek çok iyi neden ve çok çeşitli iş uygulamaları ile muazzam esnekliğe ve java sahip olmak her zaman yeni başlayanların gözdesi.

4. C / CPP

“Eski altındır” – C bu alıntıyı farklı şekillerde kanıtlamıştır. 1970’lerin sonunda tanıtılan C, programlama dünyasına güçlü bir katkıda bulundu.

C bir avuç ana dil olarak kullanılmıştır; bazıları C’den türetilir veya sözdiziminden, yapılarından ve Java, Objective-C ve C # dahil paradigmalarından esinlenir.

Günümüzde bile, yüksek performanslı uygulamalar geliştirmeye ihtiyaç duyulduğunda, C en popüler seçenek olmaya devam ediyor.

Linux OS C tabanlıdır. CPP, C’nin melez versiyonudur. C ++, nesne yönelimli bir programlama dilidir ve C üzerine inşa edilmiştir; bu nedenle daha yüksek seviyeli uygulamalar tasarlamak için diğerlerine göre tercih edilir.

C ++, dinamik olarak yazılan dillerden daha iyi performans gösteriyor, çünkü kod gerçek gerekçelerle yürütülmeden önce tür denetlenir. Gelişmelerin temel alanları Sanal Gerçeklik, oyun, bilgisayar grafikleri vb.

5. PHP

Bu gerçek, Rasmus için Kişisel Ana Sayfayı (PHP) korumak amacıyla oluşturulan dil, sizi gerçekten şaşırtacaktı, bugün dünya çapında web sitelerinin yaklaşık % 83’ünü devraldı . Bilgisayar programlama dilleri arasındaki en yaygın olanı php de 2021 yılında ve önceki yıllarda yaygın olarak kullanılan yazılımlardan biridir.

PHP, Köprü Metni Önişlemcisi anlamına gelir, genel amaçlı bir programlama dilidir. Açıkçası, PHP bir sunucuda çalışan bir komut dosyası dilidir ve HTML ile yazılmış web sayfaları oluşturmak için kullanılır. Popüler, çünkü ücretsiz, ucuz, kurulumu kolay ve yeni programcılar için kullanımı basit.

PHP, dünya çapında web geliştiricileri için çok güçlü bir seçenektir. Dinamik web sayfası içeriği ve web sitelerinde kullanılan resimler oluşturmak için yaygın olarak kullanılır. Geniş kullanım yelpazesi nedeniyle 5 numaraya çarpıyor. Ayrıca, PHP WordPress CMS (İçerik Yönetim Sistemi) için iyi giyimlidir.

Sebeplerden biri, # 5’e düştü, PHP web sitesi performansını düşürdü ve yükleme süresini etkiler.

6. Swift

Listede sıradaki Swift. Adı kadar pürüzsüz olan Swift, Apple Inc. tarafından geliştirilen genel amaçlı, açık kaynaklı, derlenmiş bir programlama dilidir. Yerel iOS veya Mac OS uygulamalarına geliştirmek istiyorsanız, Swift’in geliştirilmesi için zar zor gereklidir.

Swift, Python ve Ruby’den derinden etkilenir ve başlangıç ​​dostu ve kullanımı eğlenceli olacak şekilde tasarlanmıştır. Swift, selefi Objective-C’ye göre daha hızlı, daha güvenli ve okunması ve hata ayıklaması daha kolay olarak kabul edilir.

Objective-C’nin aksine, Swift daha az kod gerektirir, doğal İngilizce’ye benzer. Bu nedenle, JavaScript, Java, Python, C # ve C ++ ‘dan mevcut tekniklerin sorunsuz bir şekilde Swift’e geçmesi daha kolay hale gelir.

Bunun yanı sıra, bazı zorluklar sınırlı yetenek havuzudur. Etrafınızda diğer açık kaynak dillerine kıyasla çok sayıda Swift geliştiricisi bulamayabilirsiniz. Son anketler, 78.000 katılımcının sadece% 8.1’inin Swift’i kullandığını ve bu da diğerlerine göre daha az olduğunu söylüyor. Sık sık yapılan güncellemeler nedeniyle Swift, her yeni sürümde daha az kararlı olarak kabul edilir.

7.  C# (C- Sharp)

C-sharp, 2000 yılında Microsoft tarafından geliştirilen güçlü, nesneye yönelik bir programlama dilidir. C-sharp, masaüstü uygulamaları ve daha yakın zamanda Windows 8/10 uygulamaları geliştirmek için kullanılır ve çalışması için bir .NET çerçevesi gerektirir.

Microsoft, Java’ya rakip olarak C # geliştirdi. Aslında Sun, Microsoft’un müdahalesinin Java’da değişiklik yapmasını istemiyordu. Böylece yaratıldı.

C #, yeni başlayanlar için öğrenmeyi kolaylaştıran çeşitli özelliklere sahiptir. Kod, C ++ ile karşılaştırıldığında tutarlı ve mantıklı.

C # ‘daki tespit hataları, kodun bir uygulamaya dönüştürülmeden önce kontrol edildiği, statik olarak yazılan bir dil olduğundan kolaydır.

Kısacası, web uygulamaları, masaüstü uygulamaları geliştirmek için mükemmeldir ve aynı zamanda VR, 2D ve 3D oyunlarda kendini kanıtlamıştır. Xamarin gibi platformlar arası araçlar C # ile yazılmıştır ve tüm cihazları uyumlu hale getirir.

8. Ruby

1990’ın ortalarında Japonya’da geliştirilen basitlik ve üretkenliğe odaklanan açık kaynaklı, dinamik bir programlama dili. Programlama ortamını basitleştirme ve daha eğlenceli hale getirme temasıyla tasarlanmıştır.

Ruby, tam yığın bir web çerçevesi olan Ruby on Rails çerçevesi tarafından popüler hale gelir. Ruby dinamik olarak yazılan bir dile sahiptir, zor kuralları yoktur ve İngilizce diline büyük ölçüde benzeyen üst düzey bir dildir.

Kısacası, daha az kod satırı içeren bir uygulama oluşturabilirsiniz. Ancak Ruby’nin zorluğu dinamik olarak yazılan bir dil olmaktır, bakımı kolay değildir ve esnekliği onu yavaşlatır.

9. Objective-C

Objective-C (ObjC) nesne yönelimli bir programlama dilidir. Apple tarafından OS X ve iOS işletim sistemleri ve bunların uygulama programlama arabirimleri (API’ler) için kullanılır. 1980’lerde geliştirilmiş ve en eski işletim sistemlerinden bazıları tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

Objective-C, nesne yönelimli, genel bir amaçtır. C programlama diline eklediği özellikler nedeniyle hibrit C diyebilirsiniz

10. SQL

SQL (es-que-el), Yapılandırılmış Sorgu Dili anlamına gelir, veritabanlarını çalıştırmak için kullanılan bir programlama dilidir. İlişkisel bir veritabanında depolanan verilerin depolanmasını, değiştirilmesini ve alınmasını içerir.

SQL verileri hassas ve güvenli tutar ve ayrıca boyutlarına bakılmaksızın veritabanlarının bütünlüğünü korumaya yardımcı olur.

SQL bugün web çerçeveleri ve veritabanı uygulamalarında kullanılmaktadır. SQL’de iyi bilgiliyseniz, veri keşfi ve etkili karar verme konusunda daha iyi komuta sahip olabilirsiniz .

Veritabanı yönetimini kariyeriniz olarak seçmeyi planlıyorsanız, önce C veya C ++ ‘dan geçin. SQL geliştiricileri büyük talep görüyor ve tanınmış kuruluşlar tarafından yüksek ücret skalaları sundular.

O zamandan beri, yazılım endüstrisi her yeni güncelleme veya sürümle değişiyor. “dünyanın en iyi programlama dili nedir?” zor. Kariyerinizi bir geliştirici olarak başlatmak istiyorsanız, değişen alanlara olan ilginize göre hangisinin en uygun olduğuna sadece siz karar verebilirsiniz.

Bu yazıda en iyi ve öğrenmesi en kolay progralama dilleri nelerdir sorusuna cevap bulmaya çalıştık.

 • Ön uç web geliştirme – JavaScript
 • Arka uç web geliştirme – JavaScript, Python, Java, PHP, Ruby, C #
 • Masaüstü uygulaması – Java, C ++, Python
 • Mobil geliştirme – Swift, Java, C #
 • Oyun geliştirme – C ++, C #

Bir kez daha, başlamak için 2021 yılının en iyi 10 programlama dilleri listesi:

 1. JavaScript
 2. Python
 3. Java
 4. C/CPP
 5. PHP
 6. Swift
 7. C#
 8. Ruby
 9. Objective – C
 10. SQL