Ana sayfa SAĞLIK Diyabet Belirtileri Nelerdir ? Göz Ardı Etmemeniz Gereken 7 Durum

Diyabet Belirtileri Nelerdir ? Göz Ardı Etmemeniz Gereken 7 Durum

Muhtemelen, hastalanmak için ciddi risk altında olduğunuz belirtileri tespit edebileceğinizi düşünüyorsunuz. Aslında diyabet belirtileri nelerdir sorusunun cevabını tespit etmeniz gerçekten zor olabilir. 2 milyondan fazla Avustralyalı diyabetik hastasıdır ancak yüzde 90’ının bu konuda hiçbir fikri yoktur. Dolayısıyla farkında olmadan diyabet hastası olabilirsiniz.

Her 3 yetişkinden biri diyabetiktir. Onlardan biri olabilir misin?

Bu bir problem, çünkü eğer sahip olduğunuzu bilmiyorsanız, muhtemelen tam şişmiş hastalığı önlemek için gerekli değişiklikleri yapmıyorsunuzdur.

Diyabet öncesi nedir?

Endokrinolog Dr. Elizabeth Halprin, “Prediyabet, kan şekerinizin normalin üzerinde olduğu, ancak diyabet olarak kabul edilebilecek aralıkta olmadığı durumdur” diyor. Normal bir kan şekeri okuması 110 mg / dl’den azdır; 126’dan büyük diyabettir. Oruç kan şekeriniz bu rakamlar arasında bir yere gelirse, prediyabet için kalifiye oldunuz.

Elinizde olup olmadığını belirlemenin en kolay yolu basit bir kan testi yaptırmaktır. En doğru olanı, kanınızdaki oksijen taşıyan protein hemoglobine bağlanan glikoz (şeker) yüzdesini belirleyen HBA1C testidir.

Endokrinolog Dr. Loren Wissner Greene, “Bu kan şekerinizin son iki veya üç aydır neye benzediğinin iyi bir göstergesi” diyor. 5,9 ve altı puanlar normal kabul edilir. 5.7 ve 6.4 arasındaki herhangi bir şey prediyabet olarak kabul edilir ve 6.4 ve üstü tam gelişmiş diyabettir.

Diyabet belirtileri nelerdir

İsminden de tahmin edebileceğiniz gibi, kontrolsüz prediyabet genellikle tam gelişmiş diyabete dönüşür. Ancak bu sınırda durumunuz olup olmadığını söylemek zor olabilir, çünkü genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz. Epidemiyolog Dr Christine Lee, “Doktoru kan testi ile teşhis etmeden prediyabetiniz olduğunu bilmenin bir yolu yok” diyor.

Bununla birlikte, size ipucu verebilecek bazı desenler ve değişiklikler vardır. Prediyabet için gittiğinizi veya zaten sahip olduğunuzu gösteren bu sinsi belirtilere dikkat edin.

1. Ekstra fazla kilo alıyorsanız

Özellikle yağınızda aşırı yağ taşımak, diyabet geliştirmek için önemli bir risk faktörü olan insüline dirençli olma şansınızı artırır. Halprin, “Fazla kilolu olmak, pankreasınıza yeterli insülin üretmesi için baskı yapar ve ürettiğiniz insülinin işini zorlaştırır” diyor. Karnınız kilo alımınızın ana bölgesi olduğunda, organlarınızın etrafında yağınız olduğu anlamına gelir, bu da sizi diyabet tehlike bölgesine daha da yakınlaştırabilir.

Göbek yağını düzeltmenin akıllı bir yolu: Daha fazla sebze yiyin. Halprin, “Tabağınızın yarısının sebze ile doldurulduğu, dördüncüsü protein ve dördüncüsü tam tahıllı bir nişasta olan ‘plaka’ yöntemini kullanabilirsiniz” diyor.

2. Vücudunuz garip davranıyorsa

Pre-diyabet genellikle semptomsuzdur, ancak bazı insanlarda susuzluk hissetmek veya daha sık işemek zorunda kalmak gibi diyabetle ilişkili semptomların daha hafif versiyonları ile kendini gösterebilir. Başka bir kırmızı bayrak, renk değişikliği veya cilt etiketleri gibi cilt değişiklikleri.

Lee, “Prediyabetli bazı insanlar koltukaltında veya boynun arkasında ve yanlarında koyu renkli cilt gibi insülin direnci belirtileri veya aynı bölgelerde birçok küçük cilt büyümesi olabilir” diyor Lee. Herhangi bir cilt semptomunu yakından izleyin ve endişelerinizi doktorunuza getirin.

3. Küçük parça tatlı ile kendinizi şımartın

Tatlı tedaviler tadı güzel olabilir, ancak aşırıya kaçmak sizi prediyabet için risk altına sokar. Halprin, şekeri sınırlamak bir başlangıç ​​olmakla birlikte, ekmek, pirinç, makarna ve patates gibi rafine karbonhidratların da kilonuzu ve şeker seviyenizi bozabileceğini söylüyor.

Basit karbonhidratları ve tatlıları sınırlayın ve zımbalarınızı karmaşık karbonhidratlar (tam tahıllar gibi), proteinler ve sebzeler yapın.

4. Nadiren hareket halindeyseniz

Halprin, düzenli fiziksel aktivite vücudunuzun insülini daha verimli kullanmasına yardımcı olur. Ayrıca sağlıklı bir kiloyu korumanıza yardımcı olabilir, bu da prediyabet ve diyabet riskinizi azaltır. 

Hareketsiz bir yaşam tarzına alışkınsanız, günde üç kez 10 dakikalık bir yürüyüşle küçük başlayın. Oluğunuzu bulduktan sonra (ve doktorunuza danıştıktan sonra), düzenli bir taşıyıcı ve çalkalayıcı oluncaya kadar işleri bir çentik haline getirin. İdeal olarak, haftada en az 150 dakikalık orta düzeyde aktivite kaydetmeyi hedeflemelisiniz.

5. Çok sayıda doğum günü mumu üflediyseniz (yaşınız ilerliyorsa)

Zamanı durduramazsınız, ancak yaşlanmak prediyabet de dahil olmak üzere birçok şey için risk altındadır. 

Kan şekerinizi iyi bir şekilde kavradığınızdan emin olmak için düzenli olarak doktorunuza danışın.

6. Geçmişte kan şekeri problemleriniz olduysa

Hamilelik sırasında gestasyonel diyabet teşhisi konan kadınlar, bebekleri doğduktan sonra tam olarak “normale” dönmez. Doğum sonrası kontrolünüzde kan şekeri düzeyiniz iyi olsa bile, daha sonra yaşamda prediyabet ve diyabet riskiniz artmaktadır. Ditto, doğumda dokuz kilodan fazla olan bir bebeğiniz varsa.

Aile geçmişiniz ve etnik kökeniniz de önemlidir. Eğer diyabet aile ağacındaysa – özellikle Aborijin veya Torres Düz Adalıysan – prediyabet ile sonuçlanma olasılığın daha yüksektir.

7. Geceleri fırlatıp dönüyorsun

İyi bir uyku alamadığınızda, vücudunuz hızlı bir şekilde patlayabilir. Kötü uyku kilo almanızı sağlayabilir, bu da prediyabet riskinizi artırır. Obstrüktif uyku apnesi gibi uyku bozuklukları da kan şekerine zarar verebilir, diyor Lee.

Erteleme ile mücadele ediyorsanız doktorunuzla konuşun. Uyku sorunlarınızı tedavi etmek, diyabet tehlike bölgesinden uzak durmanıza yardımcı olabilir.