Ana sayfa SAĞLIK Çinko Pastilleri Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi?

Çinko Pastilleri Soğuk Algınlığına İyi Gelir Mi?

çinko-pastilleri-soğuk-algınlığına-iyi-gelir-mi

Çinko pastilleri soğuk algınlığı için iyi olabilir, ancak kullanımlarını teşvik etmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Tıkalı burun? Hapşırma? Boğaz ağrısı mı? Bu başlıca üç suçlu, soğuk algınlığının belirtileridir. Soğuk algınlığı genellikle erken sonbahar , kış ortası ve ilkbahar başlarında zirve yapar . Birkaç çalışma çinkonun semptom sunumundan sonraki 24 saat içinde alındığında soğuk algınlığına karşı faydalı olduğunu göstermiştir. Ancak, çinko soğuk algınlığını tedavi edebilir mi?

Çinko vücudumuzda çok az miktarda bulunan bir mineraldir ve bağışıklık sistemimizde önemli bir rol oynar. Çinko takviyeleri çeşitli formülasyonlarda bulunur ve bir tablet, kapsül, sıvı veya pastil olarak bulunur. Pastiller, boğaz ağrısını yatıştırmaya yardımcı olmak için soğuk algınlığı için daha popüler bir ilaçtır.

Bir 2020 Fin araştırması , soğuk algınlığı tedavisinde çinko asetat pastillerinin etkinliğini inceledi. Araştırmacılar 253 başvuranı bir çinko pastil (13 mg) veya bir plasebo pastil alacak şekilde randomize etti.

Katılımcılara beş gün boyunca günde bir kez ağızdan bir pastili yavaşça çözmeleri talimatı verildi (toplam çinko dozu günlük 78 miligram). 253 katılımcının sadece 87’si soğuk algınlığı ile kendini bildirmiş ve çalışmaya dahil edilmiştir. Bu katılımcılar günlük web tabanlı bir anketi yanıtladılar. Öz raporlar, katılımcı tamamen iyileşene kadar veya 10. güne kadar devam etti. Katılımcılar ayrıca karın ağrısı, tat problemleri ve pastillerin istenmeyen diğer etkileri gibi olumsuz etkileri bildirmekte serbestti.

Araştırmacılar, 10 günlük takip boyunca çinko veya plasebo pastilleri alanlar arasında iyileşme oranının arttığına dair bir kanıt bulamadılar. Çinko ve plasebo grupları arasındaki iyileşme oranı aynıydı. Araştırmacılar ayrıca, çinko grubundaki kişilerin plasebo grubundan önemli ölçüde daha yavaş iyileştiğine dikkat çekti, ancak bu bulgular istatistiksel olarak anlamlı değildi.

Bununla birlikte, araştırmacılar bulgularının, soğuk algınlığı tedavi eden önceki çinko pastil çalışmalarını tersine çevirmediğini, ancak önceki çalışmaları doğrulamak ve optimal dozu belirlemek için daha fazla araştırmanın gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Araştırmacılar, bu çalışmanın daha yavaş çözünen pastiller kullanarak, etkili bir tedavi dozu ve süresini teyit ederek ve çinkonun kötü tadını maskeleyerek daha da geliştirilebileceğine inanıyorlar. Soğuk algınlığını klinik olarak tedavi etmek için çinko pastillerinin kullanımını haklı çıkarmak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.