Ana sayfa YAŞAM Ağzımıza Takılan Şarkılardan Nasıl Kurtulabiliriz ?

Ağzımıza Takılan Şarkılardan Nasıl Kurtulabiliriz ?

Tatlı dillim güler yüzlüm…, neredesin sen” diye mırıldandığımız şarkıların devamını getiremiyoruz. Evet şimdi önümüzdeki 5 saat boyunca ağzımıza bu şarkı takılı kalacak. Tabii eğer yazıyı sonuna kadar okumazsanız. Beynimizin içinde takılan ve sürekli bozuk plak gibi çalan bu şarkılardan kurtulmak için ne yapabiliriz?

Bunu öğrenmek için öncelikle işin bilimsel kısmına inelim.

Kafamıza bir şarkının takılması durumuna “Kulak Kurdu Sendromu” adı verilir. Finlandiya’da yapılan bir araştırmaya göre bu durum herkesin haftada bir başına geliyor. Bunun arkasında pek çok faktör olsa bile, genel olarak durum ruh hali ve hafıza ile ilgili.

Nasıl kurtulabiliriz ?

nasıl kurtulabiliriz

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre bazı şarkılar daha fazla akılda kalırken bazıları bu kadar kalıcı olmayabiliyor. Bunun sebebi aklımıza takılan şarkıların melodilerinin çok daha basit olması. Yani genellikle çocuk şarkıları epey akılda kalıcı şeyler.

Yine bilim adamlarının önerisine göre, bu durumdan kurtulmanın tek yolu gerçekten ilginizi çeken bir şeye bütün dikkatinizi vermek. Eğer bunu yaparsanız bir noktadan sonra zihninize takılan şarkıdan kendi kendinize kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Bir başka yolu da aklınıza takılan şarkıyı bir başka şarkı ile değiştirmek.

Bazı şarkıların kafanıza takılması daha mı muhtemel?

kulağımızda çınlayan şarkılar

Bir şarkının yakalayıcı olduğuna dair bilimsel olmayan bir teori var, bir kulak kurdu olarak sizi rahatsız etmesi ihtimali daha yüksek. Klasik örnek, Disney’in Küçük Dünya olduğu.

Disney bile bu şarkının inanılmaz derecede sinir bozucu olduğunu biliyor. Aslan Kralı, Zazu’dan “içinde biraz sıçrayan bir şarkı” söylemesini istediğinde, şarkıyı referans alıyor. Zazu şarkı söylemeye başlar Küçük Dünya, ama Scar çabucak onu durdurarak, “Her şeyden başka bir şey!”

Londra Üniversitesi, Goldsmiths’teki Müzik, Zihin ve Beyin grubundaki kulak kurdu uzmanları, daha uzun süren ancak adımlarla birbirine daha yakın olan notalara sahip ezgilerin kafanıza takılmasının daha muhtemel olduğunu öne sürüyor. Yani, ABBA tarafından Waterloo düşünün.

Aslında, Goldsmiths çalışması % 100‘ün üzerinde bir başarı oranına sahip şarkının kulak kurdu potansiyeli olup olmadığını tahmin edebilecek bir model yaratmayı başardı.

Bir kurtçuktan nasıl kurtulabilirsin?

Bir kulak solucanından kurtulmanın en iyi yolu, çok etkileyici bir aktivite bulmaktır, şarkı sadece kafanızdan kayar. Bunun işe yaramadığını tespit ederseniz ve proaktif olarak müzikal iblisinizle savaşmak ve savaşmak istiyorsanız, iki seçenek vardır: Yüzleşin ya da bastırın.

Birinci seçenek – solucanınızı kucaklayın. Bilim adamlarının “doygunluk ve kapanma arayışı” yöntemi olarak tanımladığı şey budur. Dinle, sonuna kadar, tam sesle, tercihen şarkı söyleyerek dinleyin. Umarım beyninizi, ayarın tam sürümüyle karşılaştırarak, kulak solucanı acınız sona erer.

İkinci seçenek “tedavi” şarkınızı bulmak. Bu, solucanı uzaklaştıracak bir şarkı olmalı, ama umarım onun yerini alacak kadar akılda kalıcı değildir. Bir İngiliz çalışmasında, en popüler “tedavi” şarkısı ulusal marşıydı – Tanrı Kraliçeyi Korusun. Ne kadar vatansever.